PARTNER PORTALU
  • BGK

Tatry: W górach zapanowały arktyczne mrozy

  • PAP/MN    6 stycznia 2017 - 10:47
Tatry: W górach zapanowały arktyczne mrozy
Zagrożenie lawinowe jest znaczne - ostrzegają ratownicy. (fot. pixabay)

• Arktyczne mrozy zapanowały w piątek (6 stycznia) w Tatrach.
• Na Kasprowym Wierchu termometry pokazują minus 25 stopni Celsjusza.
• W Zakopanem rano było 18 stopni mrozu.
• Ratownicy górscy odradzają wszelkich wyjść w góry.
• Temperatura ma nadal spadać.
Według synoptyków, najzimniej w Zakopanem ma być w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas temperatura może spaść do minus 28 stopni Celsjusza.

Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm śniegu. W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w takich warunkach odradzają wycieczek w wyższe partie gór.

"Zagrożenie lawinowe jest znaczne. Każdy, kto wychodzi powyżej górskich schronisk, musi sobie zdawać sprawę z zagrożenia. Idąc w takich warunkach na wysokogórskie wyprawy, trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz stosowny sprzęt, jak raki czekan czy zestaw lawinowy - detektor, sondę i łopatkę" - powiedział ratownik dyżurny Piotr Konopka.

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym. Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne, szlaki są przykryte warstwą świeżego śniegu, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

W niektórych miejscach na szlakach utworzyły się wielkie zaspy śnieżne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • marzycielkaAnna, 2017-01-29 21:48:53

    Jest zima to i zimno jest :) Nie ma co narzekac! Ja to bym chciala byc np. w Murzasichle w hotelu Kopieniec (kopieniec.pl) i podziewiac widoki z okna :) Bylam tam w lecie i nie moglam sie napatrzec jak jest pieknie, a co dopiero teraz :) No i przydal by mi sie porzadny masaz, a tamtejsi fizjoterapeu...ci czynia cuda :)  rozwiń