PARTNER PORTALU
  • BGK

Tchórzewski o połączeniu Polskiej Grupy Górniczej i KHW

  • wnp.pl    30 listopada 2016 - 13:21
Tchórzewski o połączeniu Polskiej Grupy Górniczej i KHW
Krzysztof Tchórzewski (fot.wnp.pl)

Wszystkie możliwości restrukturyzacyjne są rozważane. Z punktu widzenia konstrukcji finansowej oraz sposobu funkcjonowania w przyszłości, w tym możliwości spłaty zadłużenia - najciekawiej przedstawia się kapitałowe połączenie tych dwóch spółek – mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii, spytany o naprawę Katowickiego Holdingu Węglowego i czy dojdzie do łączenia holdingu z Polską Grupą Górniczą.
Tchórzewski dodaje, że do połączenie może dojść „bardziej w takiej formie, jak to miało miejsce w przypadku Polskiej Grupy Górniczej, czyli włączenia majątku wydobywczego z Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej”.

Minister podkreśla, że ten wariant jest analizowany i brany pod uwagę, ale nie może dziś jednoznacznie powiedzieć, że decyzja zapadła.

Tchórzewski dodaje, że ta decyzja musi zapaść w tym roku. Dlatego, że sytuacja Katowickiego Holdingu Węglowego jest bardzo trudna, jeśli chodzi o finanse.

Minister spytany o to czy firmy okołogórnicze mają powody do niepokoju, odpowiada: - W sytuacji, gdybyśmy wnosili kopalnie holdingu do Polskiej Grupy Górniczej, to będą one wnoszone ze znaczną częścią zadłużenia. To nie jest tak, że to zadłużenie gdzieś tam zostanie. Co niektórzy podejrzewali, że będzie potem upadłość pozostałej części KHW. Nie. Scenariusze, które wywoływałyby negatywne skutki zewnętrzne nie są brane pod uwagę.

Tchórzewski dodaje także: - Chcę zaznaczyć, że nie myślimy o tym, by łączyć KHW z PGG dla doraźnego załatwienia problemu. Chodzi o to, by wdrożyć - podobnie jak w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej - rozwiązanie długofalowe, dające perspektywę dobrego funkcjonowania firmy. Ma to być rozwiązanie systemowe, a nie doraźne, dające przetrwać jeszcze kilka miesięcy. Myślimy o rozwiązaniach docelowych.

Więcej na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.