PARTNER PORTALU
  • BGK

Te miasta najlepiej wykorzystują wiedzę i innowacje

  • PAP    29 maja 2015 - 16:35
Te miasta najlepiej wykorzystują wiedzę i innowacje
Oto mapa Polski z pierwszą dwudziestką miast z rankingu Miast Uczacych się

Ranking przygotowało centrum analityczne Polityka Insight. Na 2. miejscu znalazł się Rzeszów, za nim Poznań. Liderzy najlepiej wykorzystują wiedzę i nowoczesne rozwiązania z pożytkiem dla mieszkańców i przedsiębiorców.
Miasta uczące się (ang. - learning regions) to pojęcie ukute m.in. przez amerykańskiego urbanistę Richarda Floridę, który pisał o regionach i miastach. Według niego miasta uczące się funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego. Autorzy badania zrezygnowali z pojęcia innowacyjności, bo jak uznali jest ono nadużywane przez ekspertów, dziennikarzy i polityków, a w efekcie utraciło swoją pierwotną wartość.

Raport przedstawiła w piątek (29 maja) podczas debaty "Europolis" w warszawskim Centrum Kopernika Fundacja Schumana, która wraz z Fundacją Konrada Adenauera zleciła jego opracowanie. W badaniu porównano 66 polskich miast na prawach powiatu.

Nie ma konkurencji dla Warszawy

W pierwszej dziesiątce rankingu "uczących się" miast są po kolei: Warszawa, Rzeszów, Poznań, Kraków, Opole, Katowice, Wrocław, Lublin, Kielce, Gliwice.

Jak ocenili autorzy raportu - Warszawa to jedyne polskie miasto, które może być porównywane z innymi metropoliami europejskimi. "Wysoka pozycja Warszawy - miejscowości z 1,7 mln oficjalnie zarejestrowanych mieszkańców oraz z ok. 2,5 mln osób, przebywających tu w ciągu dnia pracy, nie jest zaskoczeniem. Ze względu na pełnione funkcje stolicy i centrum finansowo-gospodarczego kraju ma ona mocną pozycję wyjściową" - podkreślili.

Czytaj też: Ten region rozwija się najszybciej. Dlaczego?

Warszawa zdobyła 54,9 punkty na 100 możliwych do uzyskania i zajęła pierwsze miejsce w takich kategoriach jak infrastruktura przedsiębiorstw potrzebna do innowacji czy infrastruktura podstawowa. Jednakże - zdaniem analityków Polityki Insight - także w Warszawie nie wszystko działa idealnie. Np. procesy sądowe trwają tu najdłużej w Polsce, a jakość obsługi w urzędach skarbowych czy ZUS jest niesatysfakcjonująca, w stosunku do liczby działających tu podmiotów gospodarczych.

Duże miasta ze wschodu

Rzeszów, który zajął drugie miejsce, zdobył 53,3 punktów. Rzeszów to stolica nowych technologii - ocenili badacze. "To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców" - podkreślili w komentarzu do werdyktu.

Wysoko uplasowały się miasta - liderzy przyciągania biznesu, choć często tylko "back office", czyli usług dla zaplecza biznesowego: Poznań - na trzecim miejscu, a Kraków na czwartym.

Drugą dziesiątka rankingu to: Krosno, Gdańsk, Zielona Góra, Olsztyn, Sopot, Białystok, Wałbrzych, Tychy, Bielsko-Biała, Łódź. W Rankingu relatywnie dobrze wypadły duże miasta ze wschodniej części kraju. To znamienne, że te miejscowości często wyprzedzają metropolie z centralnej i zachodniej Polski, postrzeganej od lat jako lepiej rozwiniętej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.