PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr Dzieci Zagłębia: co dalej z finansowaniem placówki?

  • AW    10 czerwca 2015 - 21:36
Teatr Dzieci Zagłębia: co dalej z finansowaniem placówki?
fot: powiat.bedzin.pl

Aktorzy i pracownicy Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie odetchnęli z ulgą. Dzięki ich determinacji placówka została uratowana.
ZAKTUALIZOWANE. W środę (10 czerwca) popołudniu aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia i zarząd powiatu będzińskiego podpisali porozumienie. Placówka będzie finansowana na zasadach takich jak w ubiegłym roku. Własnie o to zabiegali i protestowali pracownicy teatru.

Przypomnijmy, placówce groziła likwidacja po tym, jak starostwo powiatowe zerwało umowę z gminą Będzin o wspólne prowadzenie i finansowanie będzińskiego teatru.

We wtorek (9 czerwca) wieczorem miało odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu powiatu ws. sytuacji teatru, ale członkowie zarządu nie dotarli na spotkanie. Aktorzy podjęli decyzję o tym, by zostać na noc w starostwie.

O co to zamieszanie?

Starosta będziński Arkadiusz Watoła zaproponował nowe porozumienie w sprawie udzielenia pomocy Gminie Będzin na prowadzenie Teatru Dzieci Zagłębia. Jego zdaniem umowa, na podstawie której placówka działa ostatnie 10 lat jest wadliwa a powiat nie ma wpływu na faktyczne funkcjonowanie teatru. Powołuje się przy tym na statut placówki.

- Najważniejszą kwestię, rozstrzygającą na kim spoczywa obowiązek organizowania, a co za tym idzie, również finansowania TDZ można znaleźć w paragrafie 3 statutu Teatru. Czytamy w nim: „Teatr posiada osobowość prawną z mocy wpisu do rejestru prowadzonego przez Gminę Będzin.” Oznacza to, że Teatr jest gminną jednostką kultury. W kolejnym punkcie omawianego paragrafu czytamy: „Organizatorem dla Teatru w zakresie określonym umową pomiędzy Zarządem Powiatu Będzińskiego i Zarządem Miasta Będzin z dnia 1 lutego 1999 r. jest Gmina Będzin”- czytamy na stronie internetowej starostwa powiatowego w Będzinie.

Zdaniem starosty, władze gminy wprowadzaj mieszkańców i pracowników teatru w błąd.
- To prezydent miasta Będzina powołuje i odwołuje dyrektora, ustala jego wynagrodzenie, a nawet jest jego zwierzchnikiem służbowym. Mówi o tym paragraf 7 statutu. Z kolei paragraf 17 statutu brzmi następująco: „Teatr wykonuje swoje zadania statutowe wykorzystując majątek przekazany Teatrowi przez gminę. Majątek ten jest własnością gminy.” Czy powiat może rozporządzać cudzym majątkiem? – czytamy dalej w komunikacie starosty.

Z kolei Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina, deklaruje, że może zrezygnować z organizowania konkursu na dyrektora Teatru w dalszym ciągu finansując w 55 procentach placówkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • q, 2017-12-26 13:28:11

    Obaj niekompetentni żadnego z nich pożytku. To podupadłe miasto gdzie nikt nic nie robi poza braniem pieniędzy za nic i staniem przy "korycie".