PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr Polski we Wrocławiu do likwidacji?

  • PAP/JS    15 maja 2017 - 17:15
Teatr Polski we Wrocławiu do likwidacji?
Cezary Przybylski (fot. mat. pras.)

Nie planujemy likwidacji Teatru Polskiego we Wrocławiu - powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski po spotkaniu w MKiDN.
• Marszałek woj. dolnośląskiego dodał, że najbliższe działania zarządu będą skierowane na "kwestie personalne, pracownicze i finansowe", które muszą być podjęte, żeby były podstawy prawne, a także, żeby zapewnić dokończenie obecnego sezonu teatralnego w spokojnych warunkach.

• Jak mówił, "sytuacja musi ulec naprawieniu, nie może być tak, że teatrem zarządzają dwie osoby: jedna ma ograniczone kompetencje do podpisywania niektórych ważnych dokumentów dla teatru, a druga nie jest wpuszczana na teren teatru, żeby swoją funkcję pełnić".

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie marszałka woj. dolnośląskiego z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim oraz wiceminister kultury Wandą Zwinogrodzką ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu. Z funkcji dyrektora odwołany tam został w kwietniu Cezary Morawski, a zarząd województwa funkcję p.o. dyrektora powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Wojewoda wstrzymał jednak uchwałę w tej sprawie, z kolei zarząd województwa zaskarżył do WSA tę decyzję wojewody.

"Rozmowa z wicepremierem Glińskim, ale również z panią minister Zwinogrodzką była interesująca, natomiast strony zostały przy swoich stanowiskach. Ja uważam, że odwołanie dyrektora Morawskiego było zgodnie z prawem, wszystkie procedury zostały dochowane. Pan wicepremier, pani minister uważają, że dyrektorem jest dalej dyrektor Morawski, ale to też ma dla mnie olbrzymie znaczenie, dlatego że wiem, co w tej chwili mam robić" - powiedział po spotkaniu Przybylski.

"Myślę, że takim dobrym prognostykiem jest to, że jest wspólna troska o dobro tego teatru i że ten konflikt, który w teatrze jest, musi być jak najszybciej zażegnany. W tej chwili te działania są po stronie mojej, po stronie zarządu województwa dolnośląskiego" - dodał.

Pytany przez o to, jakie są plany wobec Teatru Polskiego we Wrocławiu, czy zostanie on np. zlikwidowany, odpowiedział: "Ja nigdy o tym nie myślałem, na zarządzie (województwa - red) nigdy tego tematu nie było, więc należy uznać, że tego tematu nie ma. Nie planujemy likwidacji teatru" - podkreślił Przybylski.

Marszałek woj. dolnośląskiego dodał, że najbliższe działania zarządu będą skierowane na "kwestie personalne, pracownicze i finansowe", które muszą być podjęte, żeby były podstawy prawne, a także, żeby zapewnić dokończenie obecnego sezonu teatralnego w spokojnych warunkach. "Jeżeli nie uda nam się do rozpoczęcia nowego sezonu wyłonić dyrektora, to chcemy przygotować teatr do nowego sezonu".

Jak mówił, "sytuacja musi ulec naprawieniu, nie może być tak, że teatrem zarządzają dwie osoby: jedna ma ograniczone kompetencje do podpisywania niektórych ważnych dokumentów dla teatru, a druga nie jest wpuszczana na teren teatru, żeby swoją funkcję pełnić" - podkreślił Przybylski. Zaznaczył, że podstawą działań zarządu woj. jest prawo i przestrzeganie prawa w każdym zakresie.

Zaznaczył, że zarząd województwa dolnośląskiego uważa, że odwołanie Morawskiego z funkcji dyrektora nastąpiło skutecznie i nie jest on już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zażenowany , 2017-05-17 14:24:39

    Tylko prawo. Marszałek w ramach konkursu wybrał dyrektora Morawskiego na 4 letnią kadencję. W antrakcie przystąpił do Nowoczesnej.Pl a Ci ludzie zarządali od Niego zmiany dyrektora na związanego ze środowiskami homoseksualnymi. Czy jest takie prawo że dyrektorami teatrów i fryzjerami muszą być homos...eksualiści ? Nie ! Więc niech rozstrzygnie sąd  rozwiń