PARTNER PORTALU
 • BGK

Teatr Żydowski, Warszawa: Budynek grozi zawaleniem?

 • jm    7 czerwca 2016 - 20:33
Teatr Żydowski, Warszawa: Budynek grozi zawaleniem?
Zdaniem właściciela budynku, w którym mieści się Teatr Żydowski, powinien on zostać wyłączony z użytku, gdyż grozi zawaleniem. (fot. teatr-zydowski.art.pl)

• Teatr Żydowski przy pl. Grzybowskim to część modernistycznego budynku z lat 60., który do zeszłego roku należał do Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, a w październiku został sprzedany firmie Ghelamco.
• 30 maja właściciel budynku otrzymał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB), który nakazał natychmiast wyłączyć z użytkowania część budynku zajmowaną przez Teatr Żydowski, gdyż grozi ona zawaleniem. Decyzja ta została jednak wstrzymana w poniedziałek (6 czerwca) przez Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB).
• W opinii TSKŻ i Ghelamco, teatr łamie przepisy funkcjonując w tym lokalu w jego obecnym stanie, narażając na niebezpieczeństwo, zdrowie i życie widzów oraz pracowników.
- Już w marcu wezwaliśmy Teatr do usunięcia nieprawidłowości i wstrzymania organizacji spektakli w budynku, który nie jest bezpieczny dla widzów, aktorów oraz obsługi. Po inspekcji PINB proces wydania decyzji trwał ponad miesiąc. Na wniosek Teatru Żydowskiego z piątku 3 czerwca, do sprawy odniósł się już w sobotę, 4 czerwca Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - informuje TSKŻ i Ghelamco.

- Jego postanowienie nie oznacza jednak, że problemy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym w budynku zostały rozwiązane. WINB dopiero wstępnie zapoznał się z dokumentacją i będzie badał, czy zasadnym jest, że budynek grozi zawaleniem - podkreśla właściciel budynku, który nie wyraża zgody na organizację w tej części budynku jakichkolwiek wydarzeń o charakterze publicznym do czasu usunięcia wszystkich nieprawidłowości oraz wypełnienia zaleceń straży pożarnej z 2011 r., które do tej pory nie zostały zrealizowane pomimo braku zgody na ich wykonanie w późniejszym terminie.

- To na właścicielu budynku, czyli Ghelamco Poland, spoczywa pełna odpowiedzialność karna w sytuacji jakiegokolwiek wypadku w budynku. Natomiast Teatr Żydowski działa samowolnie, nie ma nawet umowy najmu, wygasła ona dwa i pół roku temu - alarmuje deweloper.

Co dalej z Teatrem Żydowskim?

Toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. - Dostosujemy się do decyzji właściwych organów, nie mniej jednak nasze stanowisko pozostaje niezmienne – w lokalu zajmowanym przez Teatr jako instytucję publiczną musi być bezpiecznie - podaje Ghelamco oraz TSKŻ, potwierdzając tym samym gotowość podjęcia wszelkich działań mających na celu umożliwienie działań Teatru w obecnych pomieszczeniach, ale tylko po uzgodnieniu i przeprowadzeniu wymaganych modernizacji.

To z kolei wymaga podjęcia wspólnych działań przez dyrekcję Teatru oraz m.st. Warszawa.

Natomiast TSKŻ we współpracy z Ghelamco Poland planują zrealizować na działce przy placu Grzybowskim 12/14/16 nową siedzibę dla TSKŻ z przestrzenią dla Teatru Żydowskiego, który zajmie 70 proc. powierzchni tej inwestycji.

- Teatr nie zmieni adresu, pozostanie w tym samym miejscu, do którego przywiązali się widzowie – taki jest nasz wspólny cel. TSKŻ pokryje w całości koszt budowy inwestycji – czyli blisko 56 milionów złotych. Dodatkowo, za kwotę 13 milionów złotych Ghelamco sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego. Warszawa bez istotnego udziału funduszy publicznych otrzyma jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie służący promocji kultury żydowskiej - przekonuje deweloper.

- Jest to bezprecedensowe przedsięwzięcie i szansa dla Teatru Żydowskiego na nowoczesną scenę na placu Grzybowskim w Warszawie. Nowa siedziba może powstać w ciągu 18-24 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Gdyby inwestycja nie była od pięciu lat uporczywie wstrzymywana przez zaniechania i bierną postawę obecnej dyrekcji Teatru, już dzisiaj widzowie mogliby korzystać w tym miejscu z nowoczesnej sceny – zrealizowanej bez istotnego wkładu pieniędzy publicznych - podsumowuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ..., 2016-06-08 14:09:28

  A co na to diaspora mojżeszowa?
 • samorządowiec od 1990 r, 2016-06-08 12:58:47

  Do Ja222: Moim zdaniem sprawa jest prosta ,wyjątkowa lokalizacja prowokuje wszystkich myślących ,z kapitałem do wybudowania w tym miejscu wysokościowca ,który zarobi na siebie i na Teatr Żydowski .Milcz jak mówią pieniądze .......
 • Ja222, 2016-06-08 11:31:39

  Przydałaby się kontrola w organie prowadzæcym- na kilometr widać że sprawa nadaje się do prokuratury- teatr działa też ze środków publicznych. Zwiazki zawodowe działajæce w teatrze potwierdzają że nie było remontów nie ma w teatrze jednego wspólnego głosu