PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatralne nagrody marszałka dla "Lalki"

  • PAP    28 marca 2011 - 21:31

Dwie z trzech nagród nagród indywidualnych przyznanych przez marszałka pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadły twórcom musicalu "Lalka" na podstawie powieści Bolesława Prusa, wystawionego przez Teatr Muzyczny w Gdyni.
Rozdanie nagród - po 7 tysięcy złotych dla każdego laureata - odbyło się w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzców zaproponowała marszałkowi pomorskiemu Mieczysławowi Strukowi kapituła nagrody złożona z dziennikarzy oraz przedstawicieli środowisk twórczych i uniwersyteckich.

Reżyser i autor scenariusza "Lalki" Wojciech Kościelniak otrzymał nagrodę za "konsekwentne i umiejętne łączenie teatru musicalowego z wielką literaturą, świetnie zbudowane postaci sceniczne, dające wykonawcom znakomity materiał realizacyjny".

Nagrodę marszałka pomorskiego otrzymał także Rafał Ostrowski, który wcielił się w Stanisława Wokulskiego, "za przejmującą kreację, stworzenie postaci herosa, marzyciela i romantycznego kochanka, będącego przecież tylko lalką w teatrze Wojciecha Kościelniaka".

Musical "Lalka" został też uhonorowany nagrodą marszałka jako Przedstawienia Roku (statuetka rzeźba autorstwa Kazimierza Kalkowskiego) za "nowatorską inscenizację wybitnej powieści, poetycką scenografię, kompozycję piosenek, brawurową i niebanalną muzykę oraz znakomite kreacje aktorskie; za absolutną wyjątkowość"

Trzecia nagroda indywidualna marszałka przypadła natomiast Piotrowi Cieplakowi, reżyserowi spektaklu "Fantazy" Juliusza Słowackiego w Teatrze Miejskim w Gdyni za "nowatorską i odkrywczą formę" spektaklu - "romantyczny dramat przeniósł się w realia współczesnego studia radiowego nadając mu nowoczesną formułę i wydobywając nowe treści".

Swoje nagrody dla twórców teatru za rok 2010 przyznał także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypadły one Wiktorowi Rubinowi za reżyserię "Orgii" Piera Paolo Pasoliniego; Dorocie Androsz za kreacje stworzone w "Orgii" i "Zawiszy Czarnym" Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże oraz Beacie Gizie z Bałtyckiego Teatru Tańca za kreację w balecie "Chopinart". Nagroda prezydenta Gdańska za spektakl roku przypadła natomiast przedstawieniu "Le Sacre" Teatru von Bzdulow w reżyserii i choreografii Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • JAK OPARZONY, 2011-03-28 22:16:18

    No i co? Czy są przewidziane inne nagrody?
  • Norka, 2011-03-28 21:54:44

    Brawa dla Lalki !