PARTNER PORTALU
  • BGK

Technika kolejowa obchodzi święto

  • PAP    13 czerwca 2010 - 17:32
Technika kolejowa obchodzi święto

W niedzielę w czterech miastach w Polsce odbywają się obchody Dni Techniki Kolejowej. W Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach i Warszawie można obejrzeć m.in. zabytkowy i współczesny tabor oraz poznać "od kuchni" miejsca związane z kolejnictwem.
Ta odbywająca się od czterech lat impreza, współorganizowana przez kilkanaście kolejowych spółek i organizacji, skierowana jest jednocześnie do dzieci i dorosłych pasjonatów kolei. Jej pierwsza edycja odbywała się w szesnastu miastach, tegoroczna - w czterech.

Dzieci, prócz buszowania po wagonach o lokomotywach, mogły m.in. obejrzeć występy teatralne, pozjeżdżać na zjeżdżalniach, wziąć udział w konkursach malarskich i np. spróbować swoich sił w zawodach w siłowaniu się rękę. Specjaliści uczyli je przez zabawę, jak zachowywać się bezpiecznie z prądem i dlaczego warto wybierać kolej.

Ich rodzice, a także członkowie coraz większego w Polsce grona pasjonatów kolei, oprócz przygotowywanych we wszystkich miastach pokazów tresury psów i walk obronnych w wykonaniu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, mogli przede wszystkim dokładnie obejrzeć specjalistyczny tabor, a także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach.

W Częstochowie dzień otwarty kolei odbył się przy Dworcu Głównym PKP. Wśród taboru wystawione zostały tam m.in.: pociąg sieciowy, pojazd uniwersalny unimog, pojazd szynowo-drogowy, drezyna motorowa WM15, zmodernizowany wagon drugiej klasy, a także popularne na polskich torach lokomotywy ET22, EU07 oraz SM42.

Przy głównym dworcu w Gdańsku, oprócz podobnego taboru, atrakcjami były lokomotywy ST-44 (tzw. Gagarin) i EU44 (Husarz), zmodernizowana czteroczłonowa jednostka EN71, wagon barowy VIP oraz pociąg ratunkowy z czołgiem. Wystawę przy dworcu w Gliwicach - prócz lokomotyw ET22, EU07 i SM31 - urozmaici m.in. dźwig EDK80/3.

Z kolei atrakcjami ekspozycji przy Warszawie Zachodniej - prócz nowoczesnego Husarza - były: dźwig szynowo-drogowy LRB 25, mała lokomotywa manewrowa SM03, najnowszy wagon osobowy z poznańskich zakładów Cegielskiego 158A i wagon konferencyjny 508A.

Wśród specjalnych atrakcji w stolicy przygotowano m.in.: nocną wycieczkę tunelem średnicowym i symulator jazdy lokomotywą; w Gdańsku będzie to m.in. możliwość zwiedzenia nastawni ruchu i wejścia na wieżę zegarową.

W Częstochowie można było obejrzeć nastawnię stacji Częstochowa Stradom, a także, na tej samej stacji, spróbować poprowadzić lokomotywę manewrową SM42.

Organizatorami Dni Techniki Kolejowej są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Kolejnictwa, PKP SA, PKP Energetyka, PKP PLK, Telekomunikacja Kolejowa, PKP Cargo, PKP SKM w Trójmieście, CS Szkolenie i Doradztwo, Muzeum Kolejnictwa, PKP Intercity, Kolejowa Oficyna Wydawnicza oraz Wars.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.