PARTNER PORTALU
  • BGK

To mieszkańcy przyciągają inwestorów na Śląsk

  • wnp.pl (Oskar Filipowicz)    16 stycznia 2015 - 12:11
To mieszkańcy przyciągają inwestorów na Śląsk
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Największe znaczenie dla atrakcyjności inwestycyjnej województwa śląskiego ma kapitał ludzki, a region musi zabiegać o wewnętrzną spójność i inwestować w podnoszenie jakości życia - taka może być konkluzja sesji inaugurującej Property Forum w Katowicach.
Wielowątkową debatę o rynku nieruchomości, inwestycjach i rozwoju regionalnym zorganizowała Grupa PTWP. To kolejna - po niedawnym Poznaniu - odsłona cyklu regionalnych forów.

O mocnych i słabych stronach Śląska - regionu zajmującego do lat jedno z czołowych miejsc w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, rozmawiali w Katowicach przedstawiciele biznesu - pracodawcy, inwestorzy, deweloperzy oraz regionalni politycy i eksperci.

Kapitał ludzki, skłonność do współpracy, zdolność adaptacji do zmiennych warunków to główne śląskie atuty z punktu widzenia pracodawców, choć tu (szczególnie w usługach dla biznesu i branży IT) Śląsk ma trudnego konkurenta w postaci Krakowa.

Kilkumilionowy region z największą polską aglomeracją musi inwestować w spójność - podkreślano wielokrotnie w trakcie debaty. Miasta aglomeracji tylko wspólnie wygrywają konkurencję o inwestorów z największymi polskimi ośrodkami miejskimi. Transport, komunikacja i edukacja to dziedziny, w których trzeba i warto współpracować w skali ponadlokalnej.

Potężna kwota 3,6 mld euro z funduszy strukturalnych, jaką ma do dyspozycji woj. śląskie w nowej perspektywie finansowej UE, będzie kierowana na rozwój takich gałęzi gospodarki jak: IT, medycyna, nowocześnie traktowana energetyka i nowe technologie związane z wykorzystaniem węgla. Mówią o tym regionalne strategie innowacji i rozwoju technologicznego.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na to, że śląskie miasta się wyludniają w wyniku migracji i trendów demograficznych. Nie musi to jednak oznaczać katastrofy - na Śląsku pracują już młodzi ludzie z innych regionów i krajów, a emigranci wracają z nowym doświadczeniem.

Atutem Śląska w najbliższych latach będzie wzrost jakości życia - podkreślano konieczności inwestowania w edukację z naciskiem na jej jakość i adekwatność do potrzeb rynku. Zmieniające się szybko, inwestujące w kulturę i przemysł czasu wolnego, Katowice już teraz zdecydowanie przełamują śląskie stereotypy. Mocną stroną całego regionu pozostanie jego różnorodność przeciwstawiona niegdysiejszej monokulturze ciężkich gałęzi przemysłu.

Kolejne debaty Forum poświęcone będą segmentom rynku nieruchomości - centrom handlowym, magazynom i logistyce, rozwojowi powierzchni biurowej i hotelarstwu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.