PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Spotkanie Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba

  • PAP/EM    29 marca 2017 - 15:12
Toruń: Spotkanie Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba
Spotkanie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Composteli w Toruniu. (fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP)

W Toruniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba, czyli państw, przez które wiedzie ta "najdłuższa ulica Europy".
• W Toruniu spotkali się w środę (29 marca) przedstawiciele należących do Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Composteli regionów i organizacji Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Belgii, Niemiec, Litwy, Francji i Polski.

• Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki ocenił, że województwo może wymiernie skorzystać na przynależności do Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.

• Szlak wiodący przez miejscowości regionu ma zostać w przyszłości jeszcze lepiej oznaczony, a baza turystyczna rozbudowana w taki sposób, żeby przyjąć większe grupy pielgrzymów.

Drogą Św. Jakuba (Camino de Santiago) nazywana jest sieć dróg przecinających Stary Kontynent, które prowadzą do Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji, gdzie znajduje się grób apostoła.

Jak mówił podczas spotkania marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, region od roku jest członkiem Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba. "Pomimo krótkiego stażu w organizacji to u nas odbywa się spotkanie ścisłych władz tej struktury. Zaczynając odkrywać ten szlak w naszym regionie, rozmawiamy m.in. z Pomorzem oraz Warmią i Mazurami, gdzie znajdują się kościoły pod wezwaniem św. Jakuba, żeby przyłączyły się do stowarzyszenia. W przyszłości współpraca powinna rozszerzyć się również o Litwę, Łotwę i Estonię" - powiedział Całbecki, który jest wiceprzewodniczącym federacji.

Całbecki podkreślił, że województwo kujawsko-pomorskie może wymiernie skorzystać na przynależności do Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.

"Jest ona członkiem większego europejskiego stowarzyszenia szlaków europejskich, które funkcjonuje w ramach instytucji europejskich przy Parlamencie Europejskim, więc jest jedną z organizacji Unii Europejskiej. Chcemy zapoznać się ze strukturą, celami i metodami pracy tego stowarzyszenia, żeby z UE na realizację naszych planów czerpać również korzyści finansowe, bo są takie możliwości" - dodał.

Szlak wiodący przez miejscowości regionu ma zostać w przyszłości jeszcze lepiej oznaczony, a baza turystyczna rozbudowana w taki sposób, żeby przyjąć większe grupy pielgrzymów - nie tylko osoby zamożne. Szlak oznaczany muszlą wiedzie w województwie kujawsko-pomorskim m.in. przez Brodnicę, Toruń i Mogilno. Niedawno powstał również dobrzyńsko-kujawski szlak św. Jakuba, który połączy Dobrzyń nad Wisłą i Włocławek oraz włączy się do głównej drogi Camino Polaco.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.