PARTNER PORTALU
  • BGK

TPN apeluje o rozsądne planowanie wycieczek; turyści bezpiecznie wrócili z Morskiego Oka

  • pt/pap    27 grudnia 2017 - 10:15
TPN apeluje o rozsądne planowanie wycieczek; turyści bezpiecznie wrócili z Morskiego Oka
Tatrzański PN apeluje o rozsądek (fot.fotolia)

Turyści, którzy we wtorek wieczorem poprosili służby ratownicze o sprowadzenie z Morskiego Oka w Tatrach, ostatecznie sami zawędrowali do swoich aut zaparkowanych na Palenicy Białczeńskiej. Policjanci zwieźli radiowozem osobę w podeszłym wieku, dziecko i kobietę która zgubiła szkła kontaktowe. Tatrzański PN apeluje o rozsądek.
Policjanci, którzy radiowozem dotarli do grupy osób oczekujących nad Morskim Okiem zastali tam około 30 osób. Wcześniej pomocy oczekiwała tam ok. 45-cio osobowa grupa, ale część wyruszyła na dół przed przyjazdem policjantów.

"Trzy spośród tych osób, czyli jedna osoba w podeszłym wieku, dwunastoletnie dziecko oraz kobieta, która twierdziła że zgubiła szkła kontaktowe i ma bardzo duży problem z widzeniem, zostały zabrane do radiowozu i odwieziona na dół. Reszta osób została poinformowana, że nie ma żadnego zagrożenia życia i zdrowia, i wszyscy dzielnie maszerowali na dół na parking, a policjanci z radiowozu oświetlali im drogę" - powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

Jak dodał turyści nie dysponowali latarkami i nie byli przygotowani do wycieczki w Tatry. "Po dotarciu na Palenicę Białczańską po godzinie 20-stej turyści wsiedli do swoich aut i odjechali do miejsca zakwaterowania" - powiedział rzecznik.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują do turystów o rozsądek i odsyłają do aktualizowanych codziennie komunikatów turystycznych na stronie internetowej parku. Zimą zmrok w górach zapada ok. godz. 16, a wycieczki należy planować tak, aby wrócić przed nocą. Ponadto jest bardzo mroźnie, a trakt na odcinku Palenica Białczańska - Morskie Oko nie jest posypywany piaskiem ani solą.

To już kolejny przypadek, kiedy nieprzygotowani do wyprawy turyści proszą o moc w powrocie z Tatr. Analogiczna sytuacja miała miejsce w grudniu ubiegłego roku i dwa lata temu.

Droga do Morskiego Oka to szeroki, wyasfaltowany trakt, który wiedzie przez las na długości ok. 7 km. Morskie Oko to najbardziej popularny kierunek turystyczny w Tatrach. Każdego roku ten zakątek gór odwiedza ponad milion turystów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.