Tradycje Niedzieli Palmowej na Mazowszu

Procesja z palmami i figurą przedstawiającą Chrystusa na osiołku towarzyszy obchodom Niedzieli Palmowej w Szydłowcu. W ten symboliczny sposób wierni z tego miasta odtwarzają triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII wiek. Jak podkreśla radomski etnograf i regionalista dr Stefana Rosiński, zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.

W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku Rzeźba Chrystusa na osiołku palmowym, którą wożą w Niedzielę Palmową mieszkańcy Szydłowca, jest wierną kopią pochodzącej z tego miasta figury znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Figura ma ponad dwa metry wysokości.

Chrystus na osiołku spoczywa na wózku sosnowym, który mieszkańcy prowadzą z Rynku do pobliskiego kościoła Św. Zygmunta. Kopię rzeźby wykonał ludowy artysta Jerzy Krześniak. Oryginalna rzeźba (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) powstała w końcu XV stulecia; datowana jest na 1460 rok. Figura, będąca własnością rodziny Radziwiłłów, znajdowała się w szydłowieckiej farze do 1904 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE