PARTNER PORTALU
  • BGK

Traktory opanowały ulice Szczecina

  • PAP    18 czerwca 2012 - 12:03
Traktory opanowały ulice Szczecina

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych blokuje w poniedziałek ulice Szczecina. Zachodniopomorscy rolnicy kontynuują w ten sposób rozpoczęty w czwartek protest przeciwko – jak mówią – złej polityce rolnej rządu.
Ciągniki wyruszyły spod siedziby szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych i przejadą w kolumnie ulicami centrum miasta. Zawieszono na nich kartki z napisem: „własność banku”. Rolnicy protestują m.in. przeciwko temu, że ziemia – ich zdaniem – trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup.

Protestujący domagają się także uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi.

Protestujący chcą konsultacji społecznych w sprawie projektowanych zmian opodatkowania gospodarstw. Wśród postulatów jest także zwiększenie limitów i zwrotu pełnej akcyzy za paliwo rolnicze, zrównanie dopłat obszarowych z krajami tzw. starej UE i dopłat do kredytów na zakup ziemi.

Rolnicy chcą również pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską na temat zmniejszenia płatności bezpośrednich. Po południu protestujący mają się spotkać z prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Leszkiem Świętochowski, któremu przedstawią swoje postulaty.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • prosiak, 2012-06-18 14:29:28

    Następni z wyciągniętą łapką po kasę. Najpierw zrobić porządek z KRUSEM.!!! Czy w tym dzikim kraju nikt nie rozumie - żeby dać trzeba mieć , żeby mieć trzeba wziąć !!!!Dać chłopom - zabrać górnikom!!! Dać górnikom- zabrać emerytom!!! Dać emerytom - zabrać uczniom !!!