PARTNER PORTALU
  • BGK

Trójwymiarowe warszawskie budowle w publikacji

  • pap    31 maja 2015 - 08:25

Trójwymiarowe makiety Pałacu Kultury, Mostu Świętokrzyskiego i Stadionu Narodowego, uzupełnione historią najbardziej charakterystycznych budowli powojennej stolicy, znalazły się w publikacji Instytutu Stefana Starzyńskiego, której promocja odbędzie się w niedzielę.
Wydawnictwo "Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2014" opowiada o dziedzictwie architektury Warszawy.

"To nietypowa publikacja, z której po otwarciu z kolejnych stron wyłaniają się przestrzenne makiety najbardziej charakterystycznych stołecznych budowli. Jej pomysł pojawił się podczas warsztatów dla dzieci opartych na pracy z tekturą i kartonem. Książka opowiada o powojennych budynkach warszawskich, które jakoś zaważyły na losach stolicy i których autorzy pragnęli w jakiś sposób zmienić kształt miasta" - opowiadała autorka książki, architekt i urbanistka Marlena Happach.

Trzy lata trwało szukanie firmy

Jak zaznaczyła, produkcja książki była dość skomplikowana i dopiero po trzech latach udało się znaleźć firmę, która podjęłaby się jej wydania. "Co nas cieszy, była to firma polska, dzięki czemu możemy powiedzieć, że książka powstała w całości w naszym kraju. Jej celem jest przede wszystkim edukacja, ale też rozrywka, ponieważ dzięki swej nietypowej formie może być skierowana do różnych grup wiekowych" - powiedziała Happach.

W publikacji wydanej przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów można zobaczyć trójwymiarowe makiety m.in. Sejmu, Rotundy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Prosta Tower oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstałe dzięki zastosowaniu techniki laserowego wycinania, przybliżają bryłę i detale architektoniczne budowli. Książka przedstawia również historię architektów wybranych obiektów oraz opisuje dzieje powojennych budynków stolicy. Całość uzupełniają ilustracje.

Promocja książki w Służewskim Domu Kultury

Premierę książki zaplanowano na niedzielę w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, którego siedziba jest jedną z budowli przedstawionych w publikacji. Wezmą w niej udział autorka książki oraz twórca ilustracji Robert Czajka. Organizatorzy zapraszają na spotkanie całe rodziny, ponieważ dla najmłodszych również przygotowano dodatkowe atrakcje.

Jedną z nich będzie możliwość zaprojektowania i wydrukowania wybranych symboli architektonicznych Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta. W programie jest także zbudowanie makiety miasta z wykorzystaniem folii, tektury, kartonów czy pudeł z recyklingu.

Goście spotkania będą mogli również wziąć udział w warsztatach sitodruku, podczas których poznają metody nanoszenia motywów graficznych na tekstylia i przygotują specjalnie zaprojektowany nadruk. Dzieci będą miały także możliwość uczestnictwa w koncercie projektu Jerz Igor, którego członkowie zapraszają najmłodszych do wspólnego muzykowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.