PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa konkurs na zabytek zadbany

  • JL    23 lutego 2016 - 08:48
Trwa konkurs na zabytek zadbany
Dom Ludowy w Supraślu bierze udział w konkursie na Zabytek Zadbany. Fot. UM Supraśl

Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował listę obiektów, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2016. Znalazło się na niej 46 zabytków.
Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Promuje on właściwe użytkowanie cennych historycznie obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru.

Ocenie jury konkursowego podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków.

W tym roku w konkursie weźmie udział 46 obiektów w kilku kategoriach: ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu (zgłoszono 18 zabytków), rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu, w tym założeń dworskich i pałacowych (3) oraz adaptacja (18).

Oprócz tego są dwie kategorie specjalne: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki, do której zgłoszono 6 obiektów oraz architektura i konstrukcje drewniane.

W tej ostatniej do konkursu zakwalifikował się jedyny zabytek z województwa podlaskiego. To Dom Ludowy, znany też jako kino Jutrzenka przy ul. Piłsudskiego 11 w Supraślu.

W konkursie biorą udział zabytki z 14 województw. Najwięcej, aż 7, znajduje się na Dolnym Śląsku. Laureatów poznamy na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia w Zakopanem.

Lista obiektów zakwalifikowanych do konkursu Zadbany Zabytek w multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.