PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa udrażnianie koryta Wisły

  • PAP    8 listopada 2011 - 17:49
Trwa udrażnianie koryta Wisły

Do końca listopada ma zakończyć się udrażnianie koryta Wisły w Popłacinie pod Płockiem (Mazowieckie), gdzie ubiegłoroczna fala powodziowa naniosła z górnego biegu rzeki ogromne ilości piachu.
Powstałą w ten sposób wyspę likwidują obecnie dwie pogłębiarki.

Według Waldemara Ciesielskiego, kierownika płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, zlikwidowanie wyspy powstałej w środku koryta Wisły ma zminimalizować tam groźbę powstania zimą zatoru lodowego, który uniemożliwiając spływanie wody, groziłby z kolei powodzią.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez płocki Urząd Miasta w Popłacinie, Ciesielski przypomniał, że w rejon ten rocznie spływa Wisłą około 1,5 mln metrów sześciennych piachu. Dodał, że zlikwidowanie wyspy, która powstała w korycie rzeki, wymaga usunięcia ponad 160 tys. metrów sześciennych piachu, który z pogłębiarki transportowany jest na brzeg ułożonym na wodzie specjalnym rurociągiem.

- Tworzymy tu miejsce dla tranzytu lodu, który zimą będzie spływał od Wyszogrodu w dół Wisły w kierunku tamy we Włocławku (zabierz głos/oceń prezydenta) - powiedział Ciesielski. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (zabierz głos/oceń prezydenta) zaznaczył, że są to działania niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta i sąsiednich miejscowości.

Zimą na przełomie 2010 i 2011 r. właśnie w okolicach Popłacina powstał na Wiśle zator lodowy, który zwężył koryto rzeki i spowodował piętrzenie wody w rejonie Borowiczek, najniżej położonej, prawobrzeżnej części Płocka. Zator rozbiły ostatecznie lodołamacze, jednak ich pracę utrudniało wypłycenie dna Wisły przez piach, naniesiony wcześniej z górnego biegu rzeki.

Ciesielski podkreślił, że oprócz prowadzonych robót w Popłacinie, do końca listopada w ramach udrażniania koryta Wisły w okolicach Wyszogrodu i Świniar w powiecie płockim z rzeki wydobytych zostanie do 700 tys. metrów sześciennych piachu.

Wydobycie 1 metra sześciennego piachu kosztuje średnio około 10 zł - koszt zależy od głębokości zalegania piachu i odległości na jaką ma zostać przetransportowany. Środki na udrażnianie koryta Wisły pod Płockiem pochodzą z funduszu celowego Ministerstwa Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.