PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają ćwiczenia "LIBERO II" w związku z Euro 2012

  • PAP    8 maja 2012 - 19:59
Trwają ćwiczenia "LIBERO II" w związku z Euro 2012

Awaria energetyczna we Wrocławiu, katastrofa kolejowa przy granicy z Białorusią, karambol na A2 k. Poznania - to niektóre scenariusze ćwiczeń "LIBERO II" przed Euro 2012. W 30-godzinnej symulacji uczestniczą m.in. centra zarządzania kryzysowego z siedmiu województw.
Celem organizowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ćwiczeń jest sprawdzenie procedur przygotowanych na wypadek kryzysowych zdarzeń podczas rozpoczynających się za miesiąc piłkarskich mistrzostw Europy.

W ćwiczeniach uczestniczą eksperci z zakresu systemów zarządzania kryzysowego skupieni w centrach zarządzania i sztabach utworzonych na potrzeby Euro 2012, a także przedstawiciele służb z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Ćwiczenia krajowego systemu zarządzania kryzysowego pod kryptonimem LIBERO II rozpoczęły się we wtorek rano i potrwają 30 godzin.

Rozpatrywane są sytuacje wymagające oceny zagrożenia i ryzyka dla społeczności lokalnej. Wśród scenariuszy są m.in. likwidacja skutków katastrofy kolejowej w rejonie Małaszewicz (Lubelskie) przy granicy z Białorusią w czasie przejazdu kibiców piłkarskich. Dochodzi tam do wykolejenia pociągu i rozszczelnienia cystern z amoniakiem. Zablokowana zostaje linia kolejowa E-20 prowadząca z Berlina przez Warszawę do Moskwy. W tym czasie kilka tysięcy kibiców z Rosji jedzie pociągami na mecz do Warszawy.

Sztab kryzysowy organizuje zabezpieczenie terenu katastrofy przez policję i Służbę Ochrony Kolei oraz neutralizację niebezpiecznych substancji chemicznych przez specjalistyczne jednostki straży pożarnej. Trzeba ewakuować ok. 300 osób zamieszkałych w pobliżu oraz zapewnić zastępczą komunikację dla kibiców. Na dworcu w Terespolu dochodzi do awantur z kibicami, którzy śpieszą się na mecz.

"Ćwiczenia mają charakter teoretyczny, w terenie nic się nie dzieje. Członkowie sztabu kryzysowego i dysponenci poszczególnych służb mają za zadanie przećwiczenie podejmowania decyzji koniecznych, gdyby taka sytuacja się wydarzyła w rzeczywistości" - powiedział rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Symulacja pracy służb kryzysowych na wypadek dużej awarii energetycznej to scenariusz ćwiczeń, które odbywają się we Wrocławiu. Służby kryzysowe ćwiczą zdarzenia na wypadek braku prądu na Starym Mieście, dzielnicy Krzyki oraz na Stadionie Miejskim podczas rozgrywanego tam meczu. "Według scenariusza po awarii energetycznej przestała działać m.in. sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach. Doszło do zderzenia kilkudziesięciu samochodów, a w wypadkach obrażenia odniosło kilkadziesiąt osób, które trzeba było przetransportować do Szpitala Wojewódzkiego" - powiedział Bartosz Wiśniewski z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Poznaniu miejsko-wojewódzki sztab operacyjny Euro 2012 ćwiczył planowanie, koordynację działań i raportowanie przebiegu karambolu drogowego na autostradzie A2, do którego doszło w okolicach Poznania. W wyniku wypadku rannych zostało kilkadziesiąt osób, a kilka zginęło na miejscu. "Musieliśmy zaplanować akcję ratunkową i rozmieścić rannych w szpitalach Poznania oraz województwa" - powiedział PAP rzecznik sztabu Tomasz Stube.

Jednym z zadań przeprowadzonych w Pomorskiem w ramach ćwiczeń było koordynacja służb ratowniczych na wypadek podtopień i połamanych drzew. "Taka kryzysowa sytuacja pojawiła się w pięciu powiatach, które poprosiły o dodatkowe wsparcie ze strony straży pożarnej" - poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, Roman Nowak.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.