PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają prace nad Muzeum Historii Żydów Polskich

  • PAP    7 czerwca 2010 - 19:30
Trwają prace nad Muzeum Historii Żydów Polskich

Budowa gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przebiega zgodnie z planem i do końca przyszłego roku ma się zakończyć. Obecnie ekipa budowlana rozpoczęła montaż konstrukcji tzw. ściany krzywoliniowej - asymetrycznego wejścia do budynku Muzeum.
O tym jak przebiegają prace nad rozpoczętą w czerwcu 2009 roku budową Muzeum mówili na poniedziałkowym briefingu prasowym członkowie Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Posiedzenie Komitetu odbyło się w poniedziałek w Sejmie.

W opinii dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Jerzego Halbersztadta budowa Muzeum "przebiega doskonale". - Budowa prowadzona przez miasto Warszawę i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizowana w tej chwili zgodnie z planem. (...) Wszystko wskazuje na to, że do końca przyszłego roku budowa się zakończy - w tej chwili prowadzone są prace montażowe przy najtrudniejszym elemencie gmachu - ścianie krzywoliniowej - zwrócił uwagę Halbersztadt.

Asymetryczne wejście prowadzące do wnętrza gmachu ma symbolizować rozstąpienie się Morza Czerwonego. To - zdaniem Halbersztadta - "najbardziej charakterystyczny, znamienny element powstającego budynku".

- To metafora dramatycznej historii Żydów - ta ściana będzie (...) wywoływała wśród osób wchodzących w tę przestrzeń wrażenie niezwykłości, ale też niepewności i przygotowania się do spotkania z historią, która była niezwykle dramatyczna - ocenił Halbersztadt.

Jak podkreślił, w związku z tym, że prace budowlane przebiegają bez zastrzeżeń, poniedziałkowe spotkanie Komitetu było poświęcone "prawie wyłącznie temu, co będzie wewnątrz muzeum: wystawie, dyskusji na temat rozmaitych zagadnień historycznych".

Przewodniczący Komitetu Marcin Święcicki uściślił, że podczas poniedziałkowego spotkania omawiano m.in. sprawę scenariusza siedmiu galerii, które znajdą się w Muzeum Historii Żydów Polskich. - Prace nad tym scenariuszem mają zostać przedstawione do końca br. W 2011 planujemy koniec budowy samego muzeum, a w 2012 r. zadbamy o jego wyposażenie, przygotowanie wystawy głównej i otwarcie muzeum - zapowiedział.

W jego opinii, podczas poniedziałkowej debaty członków Komitetu, okazało się, "jak trudne jest opracowanie scenariusza przedstawiającego w zrozumiały - zarówno dla Polaków jak i dla publiczności zagranicznej - sposób, dlaczego Żydzi osiedlali się właśnie w Polsce".

- Żydzi żyli tutaj wiele lat, stworzyli wspaniałą kulturę, mieli autonomię polityczną, religijną. (....) Dlatego w odróżnieniu od innych muzeów żydowskich, które koncentrują się na sprawie holokaustu, nasze (...) muzeum koncentrować się będzie na kulturze, odtworzeniu żydowskiego życia, o którym świat już zapomniał, a my w Polsce, choć pamiętamy, to często w sposób wyrywkowy - tłumaczył Święcicki. - Sprawa holokaustu, zagłady Żydów, oczywiście nie zostaną pominięte - zastrzegł.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli też m.in. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego dr Eleonora Bergman, reżyserzy Izabella Cywińska i Andrzej Wajda, b. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Polski Komitet Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich działa od 1997 roku. Każdego roku jego przewodniczący Marcin Święcicki zaprasza jego członków, by omówić dokonania i postępy prac związanych z budową, tworzeniem wystawy głównej i realizacją zadań misyjnych Muzeum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.