PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzebuska: Zbadają tajemnice "Małego Katynia"

  • PAP/AT    8 czerwca 2017 - 07:15
Trzebuska: Zbadają tajemnice "Małego Katynia"
Trzebuska (fot.wikipedia.org/Zbigniew.czernik)

Naukowcy zbadają miejsca straceń żołnierzy AK więzionych w 1944 w obozie NKWD w Trzebusce na Podkarpaciu.
Podczas likwidacji obozu w październiku 1944 r. część więźniów stracono. Miejsce egzekucji nazwano Małym Katyniem - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Prace rozpoczną się we wrześniu w lasach w miejscowości Turza koło Sokołowa Małopolskiego. Z relacji świadków wynika, że w miejscu tym mogą znajdować się szczątki ofiar zbrodni dokonanych przez funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. Mowa m.in. o żołnierzach Armii Krajowej i cywilach aresztowanych na zapleczu frontu latem i jesienią 1944 roku, a umieszczonych w obozie NKWD w miejscowości Trzebuska. Miejscowi nazywają te okolice "Małym Katyniem" - informuje dziennik.

Czytaj też: Sowieckie pomniki w Polsce: Symbole komunizmu muszą zniknąć z miast

"Prace poszukiwawcze obejmą obszar 9 hektarów w miejscowości Turza, w przyszłości przebadane zostaną też inne miejsca" - mówił Bogusław Kleszczyński z zespołu poszukiwań i identyfikacji rzeszowskiego oddziału IPN w rozmowie z gazetą. Kleszczyński zaznaczył też, że w miejscowości Trzebuska znajdował się tylko jeden z kilkunastu obozów założonych w 1944 roku w zachodniej części b. województwa lwowskiego przez NKWD.

Kilka tygodni temu w miejscu poszukiwań odbył się rekonesans. O planach poszukiwawczych został poinformowany pion śledczy IPN. Z zapowiedzi IPN wynika, że śledztwo w sprawie straceń żołnierzy AK będzie podjęte na nowo, co pozwoli na zarządzenie ekshumacji, identyfikację ofiar i ich godnego pochówku - podaje "Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.