PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzech Króli w Poznaniu i Gdańsku

  • PAP    6 stycznia 2011 - 18:31

Ponad tysiąc osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w czwartek przeszedł ulicami Poznania. Organizatorzy rozdali uczestnikom ok. 600 tekturowych koron. Ok. 600 osób uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli w Gdańsku
Orszak ukoronowanych osób przeszedł przez Poznań z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego po raz pierwszy. Po raz pierwszy też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie na koniach oraz gwiazda betlejemska. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

"Jesteśmy zainspirowani orszakiem warszawskim, który w zeszłym roku zgromadził tysiące osób. W tym roku jest dzień wolny od pracy i ludzie często nie wiedzą, jak ten dzień spożytkować, podjęliśmy się więc zorganizowania takiego orszaku u nas" - powiedział PAP Andrzej Bolewski, współorganizator przemarszu.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w Farze. Orszak Trzech Króli ma być organizowany w Poznaniu każdego roku.

W czwartek w 25 parafiach Archidiecezji Poznańskiej, w ramach projektu "Gwiazda Betlejemska" rozprowadzane są paczuszki z kadzidłem, kredą i węgielkiem.

Siedem tysięcy torebek z kredą, kadzidłem i węgielkiem przygotowali studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego, działającego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Całkowity dochód zostanie przekazany na sierocińce prowadzane przez Siostry Elżbietanki w Ziemi Świętej, w Betlejem i w Jerozolimie.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Święto kończy obchody Bożego Narodzenia; jest także obchodzone jako dzień misyjny. W tym roku święto Trzech Króli po 50 latach - zgodnie z uchwałą Sejmu - jest ponownie dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją, tego dnia oznacza się drzwi kredą, pisząc na nich litery: K+M+B. Pochodzą one od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Dobroczyńcą Wielu"). Kadzidłem okadza się domy, a także obory z chorymi zwierzętami.

--------------------------------------------------

Około 600 osób uczestniczyło w czwartek w zorganizowanym po raz pierwszy Orszaku Trzech Króli w Gdańsku. Przemarsz ulicami Oliwy zorganizowały szkoła i przedszkole z tej dzielnicy. Organizatorzy zapowiadają kontynuację przedsięwzięcia.

Na czele orszaku szło trzech króli. Towarzyszyły im dzieci w strojach aniołków i w rycerskich zbrojach. Wielu uczestników miało na głowach korony. "Rozdaliśmy ok. 600 tekturowych kolorowych koron i śpiewników z kolędami" - powiedział PAP organizator orszaku, Grzegorz Meck.

Orszak przeszedł ulicami Starej Oliwy i dotarł do Katedry. Podczas przemarszu śpiewane były kolędy oraz odgrywane scenki związane z ewangelicznym scenariuszem jasełkowym. Meck zapowiedział, że w przyszłym roku orszak będzie trójkolorowy: zielony, czerwony i niebieski symbolizujący Trzech Króli. "Już dziś zapraszam wszystkie szkoły do przyłączenia się do orszaku w przyszłym roku i przebrania się" - dodał. Jak zdradził, w celu uatrakcyjnienia orszaku, organizatorzy chcą zrobić Jasełka oraz nawiązać współpracę z Bractwami Rycerskimi, z oliwskim ZOO oraz z kolędnikami z Kaszub.

Po przejściu ulicami Starej Oliwy, uczestnicy orszaku doszli do Katedry w Oliwie, gdzie powitał ich metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem metropolity.

"Czekaliśmy na to 50 lat od zniesienia przez władze komunistyczne w 1960 r. tego święta, które obchodzone jest także w krajach protestanckich Unii Europejskiej" - powiedział w homilii hierarcha. "Należy się tutaj chociaż raz - od czasu do czasu - podziękowanie posłom naszego parlamentu, że większość przegłosowała to święto Trzech Króli i od tego roku może być oficjalnie obchodzone" - mówił. "Oby ta Gwiazda Betlejemska świeciła częściej nad naszym Sejmem, to byłoby lepiej i politycznie, i sprawiedliwiej" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.