PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeci przetarg na samolot bezzałogowy dla strażaków

  • PAP    17 marca 2010 - 16:27

- Po raz trzeci podlaska straż pożarna ogłosiła przetarg na zakup bezzałogowego samolotu patrolowego - poinformował rzecznik podlaskich strażaków Marcin Janowski. Maszyna ma być kupiona za środki z UE.
Będzie to pierwszy taki samolot na wyposażeniu straży pożarnej. Pozwoli skuteczniej monitorować działania prowadzone w trudnych warunkach, np. podczas rozległych pożarów w trudnym terenie bagiennym. W Podlaskiem dochodzi do takich pożarów na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Samolot miałby też pomagać patrolować tzw. strefy zagrożeń.

W poprzednich dwóch przetargach nie udało się wybrać dostawcy samolotu: w pierwszym - złożone oferty przekroczyły budżet, jaki zaplanowano na zakup maszyny; w drugim - jedyny zainteresowany oferent nie spełniał wszystkich wymogów specyfikacji przetargowej.

Podlascy strażacy chcą kupić samolot, który m.in. będzie potrafił startować i lądować pionowo na płaskim terenie; latać maksymalnie na wysokości 150 metrów; pracować w warunkach, gdy jest mało tlenu (w trakcie pożaru) czy przy wietrze. Ma być szybki w przygotowaniu do pracy, zdalnie sterowany, być wyposażony w kamerę do zdjęć w dzień i w nocy, kamerę termowizyjną. Chodzi też o to, by te uzyskiwane obrazy i dźwięki można było w czasie rzeczywistym transmitować na ziemię.

Samolot ma się znaleźć na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Oferty w przetargu mogą napływać do 28 kwietnia 2010 r. Strażacy chcą przed wyborem najlepszej obejrzeć sprzęt w działaniu, dlatego zaplanowano obowiązkowe pokazy sprzętu. "Nie chcemy tylko kupować dokumentacji, ale zobaczyć co dany samolot potrafi w praktyce" - dodał Janowski.

Pierwotnie na zakup samolotu było przeznaczonych 300 tys. zł. Wiadomo, że teraz środków jest więcej, jednak Janowski nie chciał powiedzieć ile, w związku z trwającym postępowaniem przetargowym.

Strażacy chcą sfinansować projekt ze środków unijnych w ramach projektu: "Budowa zintegrowanego systemu ochrony ludności i środowiska w układzie transgranicznym Polski i Litwy". Finansowane są z niego również inne zakupy na potrzeby straży pożarnej, m.in. samochodów gaśniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mądraliński, 2010-03-17 16:57:11

    za 300 tyś zł to strażacy będą mogli kupić raczej samochód do przewożenia tego samolotu niż sam samolot. No i skąd to błędne od początku założenie że musi to być samolot..., szczególnie startujący i lądujący "pionowo na płaskim terenie". To może jednak nie samolot....? Gdyby straża...cy mieli choć minimalne pojęcie o przedmiocie swojego przetargu byłoby im łatwiej. To pojęcie mogliby posiąść np na co najmniej trzech politechnikach w polsce gdzie prowadzi się programy budowy podobnych konstrukcji. W prawdzie nie ma tam gotowych rozwiązań, ale jest przynajmniej wiedza o stanie wiedzy na ten temat na świecie (amerykańsko-izraelskim).  rozwiń