Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

- Po opadach śniegu w mijającym tygodniu, ratownicy TOPR ogłosili w Tatrach trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 95 cm śniegu. W Kotle Gąsienicowym nadal można jeździć na nartach.
Jak poinformował w piątek dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na szczycie Kasprowego Wierchu leży niemal metr śniegu, ale dodatnia temperatura plus dwa stopnie Celsjusza powoduje szybkie topnienie pokrywy śniegowej.

W Kotle Gąsienicowym są dobre warunki narciarskie. Nieczynny jest stok w Kotle Goryczkowym oraz nartostrady prowadzące do Kuźnic.

W wyższych partiach Tatr panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - szlaki w tej części gór znajdują się pod śniegiem, są nieprzetarte a w wielu miejscach potworzyły się zaspy.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, a w niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie lawin. Poruszanie się po szlakach wymaga bardzo dużego zimowego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE