PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy młode żbiki w białostockim zoo

  • PAP    22 marca 2013 - 11:29
Trzy młode żbiki w białostockim zoo

Trzy młode żbiki trafiły do białostockiego Akcentu ZOO. Do tej pory tych drapieżnych kotów nie było w tym miniogrodzie zoologicznym.
Jednego z nich można już oglądać na wybiegu, dwa czekają na ocieplenie, bo nie są przyzwyczajone do mrozów.

Żbiki są zwierzętami pod ścisłą ochroną. Jak powiedział w piątek dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w białostockim magistracie Andrzej Karolski, według naukowców w Polsce żyje tylko ok. 100 osobników.

Zwierzęta te posiada tylko kilka ogrodów zoologicznych w kraju. Trzyletni samiec i dwie dwuletnie samice trafiły do Akcentu ZOO z łódzkiego ogrodu zoologicznego. Obecnie przyzwyczajają się do nowych warunków.

Samca już można oglądać na wybiegu, natomiast samice przebywają na razie w ogrzewanym pomieszczeniu. Ale - jak zauważył Karolski - jak tylko będzie cieplej, dołączą do samca.

Wybieg żbików znajduje się przy głównej alejce w ZOO. To nowy wybieg, wybudowany w ramach zakończonej niedawno modernizacji Akcentu ZOO. Ma ponad 60 m kwadratowych. Są tam „domki" zrobione w wydrążonych pniach, specjalne pnie, po których żbiki mogą się wspinać. Jest także małe oczko wodne, którego obecnie z powodu śniegu nie widać.

Według założeń, w Akcencie ZOO po modernizacji mają przebywać zwierzęta, które są przedstawicielami rodzimej fauny. Dlatego wcześniej sprzedano też lub oddano do innych ogrodów lub prywatnych hodowli egzotyczne zwierzęta, m.in. lamy.

Po modernizacji nowe lokum mają w Akcencie ZOO w Białymstoku m.in. żubry, sarny, dziki i osiołki. Jest także duży wybieg dla niedźwiedzi, z fosą i kaskadą. Niedźwiedzica Yoli, która do tej pory była jedynym misiem w białostockim zoo, od kilku miesięcy ma nowego towarzysza - niedźwiedzia Grzesia.

Gotowe jest też tzw. baby zoo, które ma być atrakcją przede wszystkim dla dzieci. Karolski powiedział, że jak tylko będzie cieplej, dzieci będą mogły karmić tam kozy i świnki wietnamskie, które już znajdują się w ZOO. Do baby zoo trafią też króliki.

Na przyjazd do Akcentu ZOO czeka jeszcze kilka gatunków kaczek oraz jeleń. W połowie roku sprowadzone zostaną też trzy lub cztery młode wilczki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.