PARTNER PORTALU
  • BGK

Turniej rycerski na zamku Krzyżtopór

  • PAP    26 maja 2011 - 08:48

XV Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego odbędzie się w sobotę i niedzielę w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Podczas imprezy odbędą się inscenizacje historyczne: pokazy musztry paradnej i bojowej wojsk zaciężnych, falkonetów z XVII w., szermierki, taktyki walki piechoty muszkieterskiej, pikinierów, halabardników.

Zrekonstruowana zostanie bitwa pod Zborowem z 1649 roku, w której zginął Krzysztof Baldwin Ossoliński – jedyny syn fundatora zamku, Krzysztofa Ossolińskiego, i bohater turnieju.

W programie znalazły się m.in. wybory najpiękniejszego wierzchowca, turnieje łucznicze i kusznicze, wielki pokaz mody dworskiej i rycerskiej, wybory najzacniejszego kawalera pałacu, turniej bardów, zmagania giermków, pałacowy kurs tańca, gonitwa kawalerii, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój Krzyżtopór”.

W Ujeździe powstanie obozowisko historyczne z jarmarkiem rzemiosła i kuchnią staropolską.

Organizatorem turnieju jest Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Kadeska Art i ABMprojekt. Impreza jest współfinansowana ze środków unijnych.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe wybudował w XVII wieku Krzysztof Ossoliński. Budowla, obecnie w ruinie, była ciekawostką architektoniczną: miała tyle okien, ile dni w roku, pokoi – ile tygodni, sal – ile miesięcy, wież – ile kwartałów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kalafior, 2011-06-14 18:13:53

    Turnieje, rycerze i inne przyjemności, zapewne ludzi co nie miara!!
  • Anna, 2011-06-14 17:14:31

    Witam wszystkich miłośników zamku Krzyżtopór w Ujeżdzie Chciałam wyrazić swoją opinie na temat organizowanych tam co roku imprez Zamek jest chyba jedynym obiektem którym gmina Iwaniska może się pochwalić i zaistnieć na mapie Polski i chwała jej za to że w ten sposób promuje swój mały zakątek Z ...przykrością jednak muszę stwierdzić że co roku podczas tych szczytnych dni dewastowane są ogrodzenia posesji ludzi tam mieszkających jednak ani gmina ani zarząd zamku nie poczuwają się do odpowiedzialności aby chociaż w małej części pokryć szkody odsyłają poszkodowanych jeden do drugiego i tłamaczą małą szkodliwością czynu Jeśli wójtowi co roku ktoś niszczył by ogrodzenie to też była by mała szkodliwośc czynu? Gmina powinna zadbać o wszystkich mieszkańców i naprawiać ewentualne szkody które wyrządzają turyści pozdrawiam w szczególności Wójta i zarządcę zamku Krzyżtopór w Ujeżdzie mam nadzieję że poczują się do odpowiedzialności i z honorem jak przystało na władzę podejmą odpowiednie kroki Anna  rozwiń