PARTNER PORTALU
  • BGK

Turyści mają prawo do śniegu?

  • PAP    23 września 2010 - 21:10
Turyści mają prawo do śniegu?

Tak zwane prawo śniegu, umożliwiające korzystanie przez turystów z prywatnych, atrakcyjnych gruntów górskich, wzbudzało największe kontrowersje podczas rozpoczętego w czwartek Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem.
"Prawo śniegu", funkcjonujące w wielu krajach Europy, mówi o tym, że prywatne grunty położone w atrakcyjnych górskich terenach mogą być udostępniane turystom czy narciarzom, a właściciele tych terenów otrzymują za takie użyczenie wynagrodzenie. Dotyczy to m.in. zasad korzystania z prywatnych gruntów na potrzeby związane z organizacją wyciągów i tras narciarskich.

Takim regulacjom prawnym stanowczo sprzeciwia się m.in. Federacja Obrony Podhala (FOP). Zdaniem przedstawicieli Federacji "prawo śniegu" to pretekst do wywłaszczenia właścicieli z nieruchomości. - Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, że tak zwane prawo śniegu, zwane też prawem szlaku, nie jest dobre dla zwykłych ludzi, a jest dobre dla bardzo wąskiego gremium biznesu, który nie traktuje ludzi po partnersku, tylko chce ugrać swoje interesy poprzez ustawodawstwo w Polsce - powiedziała Klementyna Gąsienica-Byrcyn z FOP.

Gąsienica-Byrcyn podkreśliła, że problem ze stokami narciarskimi mają w Polsce tylko dwie państwowe spółki: Polskie Koleje Linowe (PKL) i Gliwicka Agencja Turystyczna w Beskidach, ponieważ - jak powiedziała - -te firmy nie traktują właścicieli gruntów w sposób partnerski.

Według prezesa PKL Andrzeja Laszczyka w "prawie śniegu" nie ma mowy o zabieraniu gruntów właścicielom, chodzi o dostępność terenu w danym okresie za odpowiednią, realną opłatą. - Ustawa będzie sprzyjała rozwojowi turystyki w danym obszarze. Podobne przepisy funkcjonują np. w Alpach i Dolomitach - dodał.

Zdaniem starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego przedstawiciele FOP nie mają przeciw czemu protestować, bo podczas Forum nie zapadną żadne decyzje. - Chcemy się dowiedzieć, jak problem stoków narciarskich jest rozwiązany np. we Włoszech czy Francji. Przyszłość musi być budowana na partnerstwie i zgodzie - powiedział.

I Międzynarodowe Forum Górskie potrwa w Zakopanem do soboty. Organizatorem imprezy jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Anna Maria, 2010-09-24 19:34:35

    Dziwie sie pomysłom samorządowców podhalańskich. Zapisy tej ustawy nie tylko mogą zabrać ziemię prywatnych właścicieli w Zakopanem ale w całej polsce i to nie tylko pod trasy narciarskie ale również hotele, gondole, gastronomie, itp. Moze wiec i pod parkingi w Zakopanem stworzmy prawo szlakow bo tez... jest tocel społeczny gdyż ich brakuje a byłoby lepiej dla turytow. Zakopane juz dawno starciło swój urok poprzez to jak go władza zniszczyła swoimi absurdalnymi pomysłami.  rozwiń