PARTNER PORTALU
  • BGK

Turyści znów mogą zwiedzać synagogę w Ostrowie

  • PAP    22 marca 2012 - 09:43
Turyści znów mogą zwiedzać synagogę w Ostrowie

- Turyści mogą ponownie zwiedzać zabytkową synagogę w Ostrowie Wlkp., w której zakończyły się prace konserwacyjne. Po półrocznym użytkowaniu konserwatorzy musieli zabezpieczyć przed wilgocią drewno i sufit empor (balkonów).
Jak poinformowano w biurze prasowym prezydenta miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) w sezonie grzewczym na wilgotność miała wpływ duża liczba osób odwiedzających synagogę. Trwające miesiąc prace były szczególnie ważne ze względu na drewnianą w większości konstrukcję empor i stropów.

Mauretańską synagogę w Ostrowie Wlkp. wybudował w latach 1857-1860 Moritz Lande. W obiekcie powstało w 2011 r. Forum Synagoga, które służy celom kulturalnym.

Według znawców, synagoga należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

W całej synagodze jest 75 okien: 52 małe, 10 dużych witrażowych, 8 okrągłych w wieżyczkach i 5 okulusów. Powierzchnia oszklenia witrażowego wynosi 120 m kw. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale podkreślają specjalne iluminacje.

- Eksploatacja obiektu zabytkowego oraz wymogi konserwatorskie nakładają obowiązek wykonania w pewnych okresach specjalistycznych zabiegów konserwatorskich, których celem jest jak najlepsza ochrona zabytku - powiedział zastępca prezydenta miasta Ryszard Krakowski.

W 2011 r. ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.