PARTNER PORTALU
  • BGK

Turysta jak księżna, paleontolog lub zielarz

  • PAP    2 października 2012 - 20:44
Turysta jak księżna, paleontolog lub zielarz

W 18 grach terenowych mogą wziąć udział turyści odwiedzający teren Lokalnej Grupy Działania "Krzemienny Krąg" w województwie świętokrzyskim. Turysta biorąc udział w grze poznaje najciekawsze miejsca w Bałtowie i okolicach.
Questy turystyczne, czyli rodzaj gry terenowej, w której zwiedzający może poczuć się jak bohater opowieści, to pomysł członków grupy "Krzemienny Krąg". Chcą oni w ten sposób uatrakcyjnić turystom pobyt w Bałtowie i okolicach.

"Każdy przewodnik rozdawany w gospodarstwach agroturystycznych, JuraParku czy centrum informacji turystycznej zawiera questy, prowadzące m.in. przez Bałtów, Ostrowiec Św., Krzemionki Opatowskie i Ćmielów. Urozmaicenie pobytu gości w naszym regionie to jeden z powodów realizacji takiego projektu. Drugi to promocja miejsc i zachęta ,aby turyści jeszcze raz je odwiedzili" - poinformował prezes Stowarzyszenia LGD "Krzemienny Krąg" Jarosław Kuba.

Gry mają różnorodne scenariusze: można być księżną podróżującą historycznym szlakiem, paleontologiem poszukującym śladów dinozaurów, zielarzem poznającym nowe rośliny. Przewodnikami po grach są przeszkoleni wcześniej właściciele gospodarstw agroturystycznych, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich czy zespołów ludowych.

W przyszłym sezonie turystycznym takich zadań dla zwiedzających będzie już ponad 30.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane kwotą ponad 250 tys. zł ze środków unijnych w ramach projektu "Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej", który będzie realizowany do września 2013 roku. Część kosztów jest pokrywane przez bałtowską grupę działania, która będzie projekt kontynuować w kolejnych latach. Tylko w ubiegłym roku Bałtów odwiedziło ponad 320 tys. turystów.

Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" powstała w 2002 roku. Zasięgiem obejmuje teren dziesięciu gmin i trzech powiatów na styku województw świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Największe atrakcje turystyczne tego regionu to: JuraPark Bałtów, unikatowa w skali światowej kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach oraz jedyne w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.