PARTNER PORTALU
 • BGK

Turystyczna karuzela marszałka

 • GK    21 czerwca 2013 - 11:00
Turystyczna karuzela marszałka

W czerwcu tego roku oświadczenie o niewypłacalności w urzędzie marszałkowskim woj. mazowieckiego złożyły dwa biura podróży – GTI i R’Tur.




Właśnie zakończył się proces sprowadzania turystów do kraju i pokrywania kosztów tych powrotów z uruchomionych przez marszałka gwarancji ubezpieczeniowych.

W czerwcu tego roku oświadczenie o niewypłacalności w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego złożyły dwa biura podróży - GTI i R'Tur. Właśnie zakończył się proces sprowadzania turystów do kraju i pokrywania kosztów tych powrotów z uruchomionych przez marszałka gwarancji ubezpieczeniowych.

Co ważne - oba biura wywiązały się ze swojego obowiązku i samodzielnie sprowadziły swoich klientów. Niestety, dla 742 osób problemy biur oznaczały skrócenie wakacji.

4 czerwca br. Zarząd GTI Travel Poland Sp. z o.o. przesłał do urzędu marszałkowskiego oświadczenie o niewypłacalności. Biuro posiadało gwarancję ubezpieczeniową wystawioną przez Signal Iduna opiewającą na 7,25 mln zł.

W momencie ogłoszenia niewypłacalności oza granicami kraju przebywało 600 turystów, których powroty nie zostały opłacone przez biuro: w Turcji - 564 osoby, na Majorce (Hiszpania) - 10 osób, w Bułgarii - 26. W najlepszej sytuacji znaleźli się turyści wypoczywający w Egipcie, Tunezji Maroku i Grecji Ich hotele i loty powrotne były opłacone, a zatem urlopy tej grupy osób mogły przebiegać bez zakłóceń.

Niestety w gorszej sytuacji znaleźli się turyści wypoczywający w Turcji. Tu z powodu braku uiszczonych opłat, pobyty musiały zostać skrócone.

Jak wynika z podsumowania opracowanego przez urząd marszałkowski, koszty sprowadzenia poszkodowanych klientów do kraju wyniosły ok. 1 mln zł. Oznacza to, że w puli środków w ramach gwarancji ubezpieczeniowej pozostało jeszcze ok. 6,2 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na wypłatę roszczeń dla poszkodowanych klientów biura, a zatem osób, które wykupiły wycieczki, ale nie wyjechały na wakacje lub tez osób, których wypoczynek został skrócony.

Choć klienci biura zgodnie z prawem mają aż rok na złożenie w urzędzie marszałkowskim roszczeń, do 20 czerwca br. do urzędu wpłynęło już 1927 takich wniosków.

W przypadku drugiego biura podróży - R'TUR Sp. z o.o., które popadło w tarapaty i 7 czerwca również złożyło oświadczenie o niewypłacalności, kwota gwarancji jest znacznie niższa. Opiewa bowiem na ok. 209 tys. zł. W tym przypadku 142 turystów przebywających poza granicami kraju nie posiadało opłaconych powrotów. W takiej sytuacji znalazły się 73 osoby odpoczywające w Egipcie, 16 w Turcji, 24 w Grecji (Rodos - 13, Kreta - 11), 4 w Tunezji i 25 w Bułgarii.

Koszty ich sprowadzenia do kraju wyniosły ok. 128 tys. zł, co oznacza, że w puli gwarancji pozostało ok. 81 tys. zł. Do 20 czerwca do urzędu wpłynęło 41 roszczeń poszkodowanych klientów.

Urząd marszałkowski informuje, że wszystkie osoby poszkodowane przez biura mogą pobierać ze strony urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego - www.mazovia.pl (w dziale Komunikaty) formularz zgłoszenia roszczeń, a następnie składać go w urzędzie marszałkowskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.