PARTNER PORTALU
  • BGK

Turystyka napędza rynek pracy

  • PulsHR.pl (Gabriel Paździor)/AT    12 kwietnia 2017 - 08:47
Turystyka napędza rynek pracy
Turystyka, zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), jest odpowiedzialna za 1 na 11 miejsc pracy na świecie. (fot.pixabay.com)

Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) turystyka to jeden z filarów, o jaki należy oprzeć rozwój globalnego rynku pracy w nadchodzącej dekadzie.
• Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przedstawiło raport o turystyce, w którym Europa to najciekawszy region świata do odwiedzenia. 

• Najbardziej prężny sektor turystyczny mają Hiszpania przed Niemcami i Francją. Polska, podobnie jak większość krajów Europy, nie ma powodów do wstydu w badaniu Światowego Forum Ekonomicznego. Na starym kontynencie wypadamy dobrze, także w zestawieniu dot. rynku pracy. Polska osiągnęła w nim wynik 4,9 na 7, to mniej niż średnia europejska, ale tak sam jako lider zestawienia w całym badaniu, czyli Hiszpania.

• WEF w turystyce pokłada się duże nadzieje. Taleb Rifai liczy, że pomoże one wydobyć z bezrobocia na świecie 6 proc. niepracujących i sugeruje inwestowanie w tę gałąź gospodarki.

Co dwa lata World Economic Forum (WEF) przedstawia raport o stanie światowego przemysłu turystycznego. W edycji na rok 2017 zawarto w nim ciekawą analizę dotyczącą rynku pracy.

Polska została uchwycona w zestawieniu państw Europy i Euroazji. Forum podzieliło kraje na regiony, by oddać ich specyfikę. Europa, i tu jest się czym pochwalić, stanowi najbardziej atrakcyjny turystycznie region świata, stąd też jej największy wkład turystyczny w rynek pracy. Wschodnia Europa wybiła się w zestawieniu otwartością i niskimi cenami, ale nadal potrzebuje infrastruktury.

Polska w indeksie zestawienia odpowiadającym rynkowi pracy wypracowała wynik 4,9 (im wyższy tym lepszy, maksymalny wynik to 7).

Taki sam wynik w regionie ma Słowenia i Albania. Polska wyprzedza tu nawet Bułgarię i Węgry (4,7) a także Serbię i Mołdawię (odpowiednio 4,4 i 4,3). Najgorzej w regionie wypadła Bośnia i Hercegowina (4,2). To także kraj z najgorszym wynikiem na całym kontynencie. Średnia dla regionu Bałkanów i Europy Środkowo-Wschodniej to 4,6.

Czytaj też: Warszawa i Kraków to najpopularniejsze miasta wśród turystów

Im liczba wskaźnika jest wyższa, tym łatwiej o wysoko wykwalifikowanych pracowników w kraju. Ponadto w takim kraju można spodziewać się wysokiej jakości usług, bo praca w turystyce jest dobrze zarządzana i zorganizowana. Badano także praktyki zwolnień i rekrutacji, pracę dla obcokrajowców, płace i produktywność jak i liczbę miejsc pracy dla kobiet.

Z krajów europejskich na pewno trzeba wskazać Hiszpanię, która wygrywa cały ranking w skali świata, ale - co ciekawe - wskaźnik składowy odpowiadający rynkowi pracy ma na poziomie 4,9 (tak jak Polska). Europa zachodnia może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem średnim omawianego wskaźnika 5,4 - najwyżej jest Islandia (5,8). Niskie wyniki ma Turcja (4,3) i np. Mołdawia (także 4,3).

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.