PARTNER PORTALU
  • BGK

Turystyka uzdrowiskowa filarem rozwoju województwa świętokrzyskiego

  • bad    28 sierpnia 2015 - 19:43
Turystyka uzdrowiskowa filarem rozwoju województwa świętokrzyskiego
Świętokrzyskie stawia na turystykę uzdrowiskową. Fot. busko

- Ogromny potencjał tkwi w tej części regionu świętokrzyskiego. Musimy połączyć siły, bo tylko w synergii, w spoglądaniu na siebie nawzajem jako na potencjalnych partnerów, a nie konkurentów, możemy odnieść sukces - mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Marszałek był uczestnikiem konferencji „Turystyka uzdrowiskowa filarem rozwoju Województwa Świętokrzyskiego – nowe wyzwania i możliwości”. Jest ona połączona z przyjazdową misją gospodarczą  przedstawicieli biur podróży oraz dziennikarzy branżowych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji Chorwacji oraz Ukrainy. Wydarzenie jest okazją do promowania oferty uzdrowiskowej za granicą i jednocześnie wzmocnienia rozpoznawalności uzdrowisk świętokrzyskich na arenie międzynarodowej.

Świętokrzyskie musi zewrzeć siły

- Ogromny potencjał tkwi w tej części regionu świętokrzyskiego. Musimy połączyć siły. Tylko w synergii, w spoglądaniu na siebie nawzajem jako na potencjalnych partnerów, a nie konkurentów, możemy odnieść sukces – jako region świętokrzyski, jako ziemia buska, solecka, kazimierska. Wspominam o tym, bo Busko ma już silną markę, ale Świętokrzyskie to w dalszym ciągu nieodkryty w pełni potencjał. Informacja o znalezieniu wód siarkowych na południu regionu, w powiecie kazimierskim, jest dobrym zwiastunem kolejnych projektów inwestycyjnych w tej części regionu – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podczas otwarcia konferencji.

Marszałek przypomina, że turystyka zdrowotna jest jedną z czterech głównych specjalizacji województwa świętokrzyskiego, określonych w strategii rozwoju województwa.

- Gdy tworzyliśmy te specjalizacje w regionach, nikt początkowo nie wiedział, z czym będzie się to wiązać, oczywiście poza tym, że miały się z tym wiązać jakieś pieniądze. Miałem nadzieję, że Unia Europejska rozumie te specjalizacje jako wskazanie pewnych kierunków, w których jesteśmy mocni na zasadzie: nie wymyślajcie czegoś „pod pieniądze”, tylko wymyślajcie, w jakim obszarze pieniądze pomogą wam zwiększyć potencjał. I rzeczywiście, nasze specjalizacje odpowiadają temu, co od lat należy do mocnych stron województwa – mówi Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

- Musimy rozszerzać spektrum działań, co się wiąże także z ustawicznym podnoszeniem standardów. Dzisiaj kuracjusz jest bardzo wymagający. Przyjeżdża coraz więcej osób z Stanów Zjednoczonych, ale nam zależy również, żeby się otwierać na rynki europejskie. To jest bardzo trudne zadanie, trzeba przy tym przełamać pewną mentalność i zrozumieć, że musimy naprawdę bardzo mocno wystandaryzować i podnosić jakość, cały czas uatrakcyjniać i poszerzać tę ofertę uzdrowiskową. Trzeba zrealizować jeszcze szereg inwestycji planowanych w uzdrowisku – podkreśla członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.