PARTNER PORTALU
  • BGK

Turystyka w Małopolsce. Największe atrakcje, wydatki turystów z zagranicy

  • MIW    17 stycznia 2018 - 14:52
Turystyka w Małopolsce. Największe atrakcje, wydatki turystów z zagranicy
Pod względem atrakcyjności dla zagranicznych turystów Zakopane ustępuje tylko Krakowowi. (fot. www.zakopane.eu)

Najwięcej pieniędzy przy okazji odwiedzin w Małopolsce zostawili w ubiegłym roku turyści z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Najmniej zaś Włosi oraz Niemcy. Za mocne strony regionu turyści uznają przede wszystkim piękno przyrody i warunki krajobrazowe, notowania obniża natomiast jakość dróg i smog.
• Zamówiony przez samorząd wojewódzki raport pt. Badania ruchu turystycznego w Małopolsce w 2017” pokazuje m.in. skąd pochodzili odwiedzający ten region goście, co zwiedzali, ile zostawili pieniędzy i jak oceniają swój pobyt.

• Najbardziej popularne wśród cudzoziemców lokalizacje na terenie Małopolski to Kraków, Zakopane i Wieliczka.

• Spośród turystów zagranicznych 17,1 proc. stanowią goście z Wielkiej Brytanii, Niemcy – 13,4 proc. , Włosi – 7,1 proc. , Francuzi – 6,9 proc. , zaś Hiszpanie – 5 proc.

Typowy turysta z Wielkiej Brytanii przyjeżdża do Małopolski wypocząć, zostaje tu na od okres od 2 do 7 noclegów i w ponad połowie przypadków jest bardzo zadowolony z pobytu. Owo zadowolenie ma też przełożenie na wydatki – statystycznie w ciągu swego pobytu w Małopolsce obywatele Wielkiej Brytanii wydają 1615 zł.

To wyraźnie więcej aniżeli Niemcy, którzy w trakcie pobytu zostawiają w Małopolsce 1384 zł, choć ich pobyt trwa dłużej aniżeli w przypadków Brytyjczyków (ponad 1/3 zostaje na okres od 4 do 7 nocy). Niemcy – podobnie jak Wyspiarze – przyjeżdżają do Małopolski w celach wypoczynkowych, ale już tak wysoko nie oceniają tutejszych atrakcji. Bardzo wysoką satysfakcję z wizyty deklaruje 38,9 proc. ankietowanych turystów z Niemiec.

Czytaj: Najpopularniejsze regiony turystyczne w Polsce: Zachodniopomorskie i małopolskie na czele

Znacznie więcej niż Niemcy, ale wciąż jeszcze mniej niż Brytyjczycy wydają w Małopolsce Francuzi. Goście znad Sekwany przyjeżdżają do Małopolski na dość krótko (niemal połowa tylko na 2-3 noce) mając za cel przede wszystkim zwiedzanie zabytków. W tym czasie wydają jednak średnio 1647 zł. Pytani o satysfakcję z pobytu najczęściej oceniają ją jako wysoką.

Zaledwie 17 zł mniej od Francuzów zostawia w Małopolsce turysta z Hiszpanii (tj. 1630 zł). On również najczęściej przyjeżdża do tego region, by zwiedzać zabytki, zatrzymuje się na okres od 2 do 7 noclegów i wysoko ocenia poziom swojej satysfakcji z pobytu.

Najmniej dochodowi są Włosi, którzy w trakcie swego pobytu średnio wydają 1203 zł. Do Małopolski przyciągają ich przede wszystkim tutejsze zabytki. W ich przypadku pobyt trwa od 4 do 7 nocy. Dokładnie połowa z nich jako bardzo wysoki ocenia poziom satysfakcji.

Czytaj: Szczyrk i Brenna połączą potencjały. Szykuje się wyjątkowa oferta dla turystów

Jeśli idzie o najbardziej popularne wśród cudzoziemców lokalizacje na terenie Małopolski, to bezkonkurencyjny jest rzecz jasna Kraków. Stolica Małopolski jest punktem obowiązkowym na trasie 90 proc. odwiedzających ten region gości z zagranicy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu jest Zakopane (27.7 proc.), Wieliczka (25,5 proc.), Oświęcim (16,3 proc.), góry (13,7 proc.), Wadowice (6,1 proc.), Bochnia (4,3 proc.), Krynica (3,8 proc.), Tarnów (3,5 proc.), Kalwaria Zebrzydowska (2,6 proc.), Zator (2,5 proc.), Szczawnica (2,4 proc.) i Ojców (2,3 proc.).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.