PARTNER PORTALU
  • BGK

Twórcy oscarowej "Idy" w Łódzkiej Alei Gwiazd

  • PAP    29 maja 2015 - 21:48

Nowa gwiazda na ul. Piotrkowskiej - poświęcona twórcom filmu "Ida" - została w piątek (29 maja) odsłonięta w Łódzkiej Alei Gwiazd. W Łodzi nakręcono większość zdjęć do nagrodzonego Oscarem filmu.
Na najnowszej gwieździe w Łódzkiej Alei Gwiazd widnieje napis "Twórcom filmu +Ida+. Oscar 2014.".

"+Ida+ powstała w Łodzi, odniosła tak wielkie sukcesy, więc wydaje nam się, że zasłużyliśmy na to miejsce. Ciągle odczuwamy wielką radość i dumę z tego, że łódzki producent, łódzkie studio i film zrealizowany w Łodzi jako pierwszy z Polski otrzymał Oscara" - podkreślił współproducent filmu Piotr Dzięcioł, dodając, że gwiazda to forma uhonorowania wielu osób; nie tylko twórców filmu, ale i oświetleniowców czy budowniczych pracujących przy jego produkcji.

Pierwsza gwiazda "bezimienna"

Kapituła Alei przyznała gwiazdę na wniosek prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Jak zaznaczył przewodniczący kapituły prof. Janusz Tylman, po raz pierwszy przyznano gwiazdę "bezimienną", czyli poświęconą nie jednemu artyście, a wielu osobom związanym z filmem. "Ja wiem, jakie nazwiska za tym się kryją. Dla mnie jako absolwenta i wieloletniego pracownika Szkoły Filmowej, te nazwiska łączą się z wychowankami tej szkoły" - zaznaczył.

Zdaniem prezydent Zdanowskiej gwiazda na Piotrkowskiej przypominać będzie przechodniom, że Łódź wciąż ma duży potencjał filmowy i jest to dobry omen na przyszłość. "O tym, że Łódź wraca do swoich korzeni, staje się centralnym ośrodkiem związanym z filmem, nie muszę nikogo przekonywać" - dodała.

Piotrkowska jak hollywoodzka Walk of Fame

"Ida" Pawła Pawlikowskiego jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną m.in. przez łódzkie studio Opus Film. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Duński Instytut Filmowy i Łódzki Fundusz Filmowy.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy - Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa lata później; koszt jednej to obecnie ok. 7 tys. zł.

Dotąd odsłonięto 65 gwiazd, którymi uhonorowano m.in. reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, aktorów - Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka czy Tadeusza Łomnickiego oraz kompozytora Wojciecha Kilara.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: