Tydzień Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego w Łodzi

Tydzień Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego - to cykl wydarzeń w ramach historyczno-edukacyjny projektu przypominającego Jana Karskiego, który od poniedziałku odbywać się będzie w Muzeum Miasta Łodzi.
Tydzień Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego w Łodzi
Projekt "Jan Karski - powrót bohatera" ma na celu popularyzację postaci, dokonań i przesłania emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa Łodzi - jego rodzinnego miasta.

W ramach projektu muzeum przygotowało edukacyjne wydawnictwo multimedialne, zawierające unikatowe archiwalia i materiały audiowizualne oraz nagrodzone scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli.

Od 30 września będzie ono dostępne w muzeum dla nauczycieli, uczniów i pasjonatów historii - powiedziała Magdalena Krajewska-Sochala z Muzeum Miasta Łodzi.

Wcześniej, od poniedziałku do czwartku, odbędzie się cykl warsztatów i lekcji muzealnych m.in. dla grup szkolnych.

29 września wszystkich chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej "Operacja Witold". Scenariusz gry został oparty na fragmentach życiorysu Jana Karskiego (dzieciństwo w Łodzi, misje kurierskie) z wykorzystaniem charakterystycznych miejsc mających symboliczne odniesienie do biografii bohatera.

Wśród nich będą m.in. kanał "Dętka" i piwnica z odtworzoną radiostacją w kamienicy na placu Wolności, teren Litzmannstadt Getto, Gabinety: Jana Karskiego, Juliana Tuwima i Marka Edelmana w muzeum. Zadaniem uczestników będzie dotarcie do wyznaczonych miejsc uwzględnionych w karcie gry i rozwiązanie czekających tam zadań.

Podsumowaniem projektu w niedzielę 30 września będzie panel dyskusyjny z tematem przewodnim "Dziedzictwo Karskiego - tolerancja i odpowiedzialność, odwaga i sprzeciw", z udziałem historyków, etyków i pedagogów. Wszystkie wydarzenia są otwarte dla publiczności, a udział jest bezpłatny.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE