PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko turyści mogą wrócić do życia Sandomierz...

  • PAP    25 maja 2010 - 16:33

Sandomierz czeka na turystów - mimo powodzi.
Władze nadwiślańskiego Sandomierza (Świętokrzyskie) apelują do turystów, aby nie rezygnowali z przyjazdu do miasta. Zabytkowa starówka nie ucierpiała z powodu powodzi.

Zalana została prawobrzeżna część miasta - osiedle wybudowane w sąsiedztwie huty szkła, teren, który nie leży w strefie zainteresowań turystycznych.

- Miasto potrzebuje turystów, bo oni pozwalają nam wrócić do normalnego życia. Odwiedzajcie nasze miasto - zaapelował we wtorkowej rozmowie z burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.

Jak poinformowała sekretarz sandomierskiego PTTK Marzena Martyńska wszystkie zabytkowe obiekty są czynne i dostępne dla zwiedzających.

- Maj i czerwiec to miesiąc, kiedy do Sandomierza przyjeżdżały przede wszystkim wycieczki szkolne. Odwołano 85 procent z 400 zaplanowanych w tym czasie wycieczek - tłumaczyła. Zaznaczyła, że od ubiegłego tygodnia - mimo słonecznego weekendu - zdecydowanie spadła także liczba turystów indywidualnych przyjeżdżających do Sandomierza.

Sekretarz PTTK podkreśliła, że ruch turystyczny to dla wielu mieszkańców Sandomierza źródło utrzymania, szczególnie ważne w trudnym dla miasta okresie.

Na stronie magistratu: www.sandomierz.pl dzięki kamerom internetowym można podglądać jak obecnie wygląda rynek Starego Miasta. Starówka znajduje się na wysokim wzgórzu, na lewym brzegu Wisły i w żaden sposób nie została dotknięta przez powódź. Odwołane zostały jedynie rejsy statkiem po Wiśle.

Dla odwiedzających miasto nie ma także żadnego zagrożenia epidemiologicznego - woda płynąca w kranach ma ujęcie w miejscowości Romanówka położonej 14 km od Sandomierza i pochodzi ze źródeł głębinowych.

Nie ma żadnych problemów z dojazdem do miasta z północy Polski. Dla jadących z południa nieczynny jest sandomierski most na Wiśle, ale można skorzystać z mostu w Nagnajowie (w woj. podkarpackim) i w Annopolu (w woj. lubelskim).

Od 2 do 6 czerwca Sandomierz będzie świętował 750. rocznicę najazdu tatarskiego. Zaplanowano inscenizację "Misterium męczenników", występy zespołów muzyki dawnej i tradycyjnej, sympozjum naukowe oraz Jarmark Dominikański z pracami rękodzielników i rzemieślników z całej Polski.

Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Tamtejsza starówka, obejmująca ponad sto zabytkowych obiektów najwyższej klasy, uznawana jest - ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, a także urzekające położenie na stromej skarpie nadwiślańskiej i inne niepowtarzalne walory krajobrazowe - za największy skarb miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.