PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące gospodarstw domowych bez prądu z powodu silnego wiatru

  • Polskie Radio/PAP    11 stycznia 2015 - 11:02
Tysiące gospodarstw domowych bez prądu z powodu silnego wiatru

Fot. grodzisk.pl

Tysiące gospodarstw domowych są bez prądu z powodu silnego wiatru. Wichura daje się we znaki przede wszystkim na północy i północnym-wschodzie kraju.
Ok. 4,5 tys. odbiorców w woj. świętokrzyskim ma problemy z dostępem do energii elektrycznej, z powodu silnego wiatru - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Jak powiedział dyżurny WCZK Ryszard Mazurkiewicz, przerwy w dostawie energii występują głównie w powiatach: kieleckim, ostrowieckim, starachowickim i skarżyskim. Energetycy na bieżąco starają się usuwać awarie.

Silne podmuchy wiatru uszkodziły też dachy na siedmiu budynkach. Nie ma poszkodowanych.

Ok. 15 tys. odbiorców z województwa podlaskiego pozostaje w sobotę wieczorem bez prądu z powodu silnego wiatru - poinformowała PAP PGE Dystrybucja.

Jak powiedziała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja S.A. w Białymstoku, w związku z nasilającym się wiatrem w godzinach wieczornych wystąpiły "nieplanowe przerwy w dostawie energii elektrycznej".

Czytaj też: Wiatr nie słabnie, strażacy interweniowali 350 razy

Mówiła, że liczba odbiorców bez prądu "waha się", bo - jak podkreśliła - są trudne warunki pogodowe. "Energetycy intensywnie pracują, lokalizując awarie i pracując nad ich usuwaniem" - dodała.

Synoptycy zapowiadali w sobotę rano, że w regionie będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości 30km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Prognozy przewidują wystąpienie tego zjawiska do niedzieli wieczorem.

Czytaj też: Silny wiatr halny w Zakopanem zrywał dachy i przewracał drzewa

Na Pomorzu nie ma prądu prawie 113 tysięcy mieszkańców. Są połamane drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne. Do usuwania m.in. powalonych drzew, zabezpieczania dachów zachodniopomorscy i pomorscy strażacy od wczoraj wyjeżdżali ponad tysiąc sto razy.

Ranny został motocyklista który wpadł na powalone drzewo w Sępólnie Wielkim koło Białego Boru w Zachodniopomorskiem. W Pieniężnie w województwie pomorskim na samochód runęło drzewo, ranna kobieta trafiła do szpitala.

Siła wiatru była tak duża, że powalił słupy energetycznie m.in. koło Widuchowej i Połowa w Zachodniopomorskiem. Zerwała dachy domów między innymi w Ustroniu Morskim i w Jeżyczkach koło Sławna.

Uszkodzenia linii energetycznych są bardzo duże. Prądu nie mają mieszkańcy 19 powiatów. Wichura uszkodziła prawie 4 i pół tysiąca stacji transformatorowych.

Na Pomorzu cały czas wieje bardzo silny zachodni wiatr, który w porywach osiąga prędkość do 70-80 kilometrów na godzinę, po południu ma słabnąć.

Na Bałtyku sztorm. Nie kursują promy Stena Line.

Z powodu wichury nie ma prądu ponad 8 tysięcy odbiorców na Warmii i Mazurach. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie - najwięcej w okolicach Szczytna, Nidzicy, Iławy, Mrągowa, Pasłęka i Fromborka.

Na terenie obsługiwanym przez Energę, bez zasilania pozostaje 210 stacji transformatorowych. Tak jest w powiatach: kętrzyńskim, elbląskim, mrągowskim, nidzickim, olsztyńskim, ostródzkim, szczycieńskim, węgorzewskim, iławskim, giżyckim, działdowskim oraz -poza Warmią i Mazurami - kwidzyńskim, sztumskim, malborskim i przasnyskim.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.