Uczcili pamięć żołnierzy NSZ w Żywcu

Pamięć żołnierzy NSZ z oddziału kpt. Henryka Flamego "Bartka", którzy walczyli w Beskidach, uczcili w poniedziałek mieszkańcy Żywca (Śląskie). W kościele Świętego Krzyża odprawiona została msza w ich intencji - powiedział rzecznik magistratu w Żywcu Tomasz Terteka.
Uczcili pamięć żołnierzy NSZ w Żywcu
"Uroczystości zostały zorganizowane w 70. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, która przypadnie 20 września, a także w 66. rocznicę mordu UB na 167 żołnierzach oddziału kapitana Flamego" - powiedział Terteka.

Po mszy w żywieckim Miejskim Centrum Kultury odbyła się okolicznościowa akademia, będąca hołdem dla żołnierzy "Bartka" zgładzonych we wrześniu 1946 roku przez komunistów. Władze miasta złożyły także kwiaty pod monumentem, który upamiętnia bohaterów z NSZ.

Oddział "Bartka" był największą grupą zbrojną antykomunistycznego podziemia na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją NSZ na Podbeskidziu było zajęcie 3 maja 1946 roku Wisły.

Funkcjonariusze MO i UB byli tak zaskoczeni i przestraszeni, że zabarykadowali się posterunkach. Oddział "Bartka" przeprowadził w centrum miasta dwugodzinną defiladę.

Od lipca 1946 roku w oddziale działali agenci bezpieki. Ubecy podając się za przedstawicieli sztabu Obszaru Zachodniego NSZ zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na ziemie zachodnie, skąd żołnierze rzekomo mieli być przerzuceni do amerykańskiej strefy okupacyjnej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE