PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczczą pamięć gorzowskiego artysty

  • PAP    18 września 2012 - 11:03

W tym roku mija 20 lat od śmierci Andrzeja Gordona - najwybitniejszego malarza żyjącego i tworzącego w powojennym Gorzowie. Z tej okazji cztery instytucje kultury w tym mieście zorganizują w najbliższym czasie wystawy poświęcone twórczości artysty.
Wernisaże dwóch wystaw odbędą się w najbliższy piątek w Miejskim Ośrodku Sztuki i Muzeum Lubuskim.

W Zespole Willowo-Ogrodowym gorzowskiego muzeum zaprezentowane zostanie 20 obrazów olejnych Gordona, przedstawiających akty kobiece i widoki Gorzowa, a także kilka obrazów o treści religijnej. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada. We foyer Miejskiego Ośrodka Sztuki do 21 października będzie można oglądać wystawę grafik, rysunków i pasteli artysty. oglądać.

Wystawy poświęcone Gordonowi zaprezentują także dwie inne gorzowskie instytucje. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, w Galerii "Pod Kopułą", zaprezentowane zostaną od 1 do 31 października rysunki i grafiki. Z kolei Gorzowski Klub Myśli Twórczej "Lamus" pokaże prace Gordona będące w posiadaniu osób prywatnych, zawierające dedykacje od autora lub inny autorski komentarz. Wernisaż tej wystawy planowany jest na 29 września.

Andrzej Gordon urodził się 15 grudnia 1945 r. w Bydgoszczy. W latach 1959-1964 uczęszczał do tamtejszego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1964 r. rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończył w 1970 r.

Po studiach osiedlił się w Gorzowie Wlkp., gdzie żył i tworzył do śmierci 30 września 1992 r.


Malował akty, pejzaże - także architektoniczne, obrazy o treści religijnej. Pozostawił po sobie ponad tysiąc obrazów olejnych, rysunków, pasteli i grafik. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Najwięcej płócien artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.