PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczczono pamięć legionistów poległych pod Jastkowem

  • PAP/JS    3 sierpnia 2017 - 19:23
Uczczono pamięć legionistów poległych pod Jastkowem
Legiony Polskie (fot. youtube.com)

Pamięć legionistów poległych w bitwie pod Jastkowem (Lubelskie) uczczono w 102. rocznicę starcia. Była to jedna z największych bitew Legionów Polskich w I wojnie światowej.
W Dąbrowicy, niedaleko Jastkowa, odsłonięta została tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie w czasie bitwy stacjonował sztab I Brygady Legionów, z Józefem Piłsudskim na czele.

Na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie odprawiona została msza święta. Odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową. 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił, że legionistom poległym pod Jastkowem należy się cześć, wspomnienie i modlitwa. "Ich walka, ofiara, bohaterstwo, było składową niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił.

"Obchodzimy rocznicę bardzo ważnej bitwy, rozegranej na przedmieściach Lublina, w czasie wojny, która nie do końca była naszą wojną, ale stała się naszą wojną wyzwoleńczą. W wyniku działań wojennych I wojny światowej i efektów tej wojny odzyskaliśmy niepodległość. Legioniści, którzy tu walczyli, stali się fundamentem sił zbrojnych niepodległej od 1918 r. Rzeczypospolitej" - powiedział Czarnek.

Wiceprezes lubelskiego okręgu Związku Piłsudczyków Zbigniew Kmicic, powiedział, że udział polskich żołnierzy w walkach pod Lublinem w 1915 r. był wielkim wydarzeniem dla miejscowych mieszkańców. "Marsz Legionów do Lublina, udział w walkach, wzbudzał patriotyzm, był wielką radością dla Polaków, zwłaszcza dla młodzieży" - powiedział.

"Moja matka, która mieszkała w pobliskim Snopkowie opowiadała mi o bitwie. Powstał tu kult Józefa Piłsudskiego. Jako uczeń szkoły w Jastkowie, noszącej jego imię, w latach 70-tych, wraz z kolegami urządzaliśmy wieczornice pod pomnikiem legionistów w rocznice bitwy. Mówiliśmy patriotyczne wiersze, śpiewaliśmy pieśni" - opowiadał Kmicic.

Legiony Polskie walczyły pod Jastkowem - 12 km od Lublina - od 31 lipca do 3 sierpnia 1915 r. Z wojskami rosyjskimi starli się żołnierze I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego oraz wydzielony z III Brygady 4 pułk piechoty ppłk. Bolesława Roi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.