PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczczono wojewodów i ofiary spod Smoleńska

  • PAP    10 czerwca 2010 - 20:51

W Drohiczynie (podlaskie) uczczono w czwartek wieczorem pamięć ponad trzydziestu wojewodów historycznego Podlasia. Uczczono również ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W podziemiach katedry poświęcone zostały i odsłonięte okolicznościowe tablice.
10 czerwca obchodzony jest w Drohiczynie Dzień Podlasia, proklamowany kilka lat temu w rocznicę pobytu w mieście papieża Jana Pawła II. 10 czerwca 1999 roku papież uczestniczył tam bowiem w nabożeństwie ekumenicznym, w którym wzięli także udział przedstawiciele innych religii chrześcijańskich oraz muzułmanie.

W tym roku w czasie uroczystości upamiętniono ponad trzydziestu wojewodów podlaskich z lat 1520-1795. Przed laty szczątki większości z nich były pochowane w katedrze w Drohiczynie, ale w czasie II wojny światowej miejsce to zostało zbezczeszczone przez okupantów, wojska sowieckie i niemieckie.

Jak powiedział proboszcz katedry w Drohiczynie Stanisław Ulaczyk, w 1939 roku armia sowiecka zdewastowała katedrę i doszło wówczas do zniszczenia trumien i rabunku dewocjonaliów. Odnalezione kości zostały ponownie pochowane, a pamiątkowa tablica ma służyć oddaniu czci tym, którzy zasłużyli się Podlasiu.

Jako pierwszy na tablicy został wymieniony Janusz Kostewicz, wojewoda w latach 1520-1527. Białostoccy historycy zwracają uwagę, że są dokumenty mówiące o tym, że województwo podlaskie ma swój początek wcześniej.

Powołując się na reges (skrót) dokumentu, w którym jest data, oraz dokumenty powołania na wojewodę podają, że 29 sierpnia 1513 roku doszło do powołania pierwszego wojewody podlaskiego Iwana Sapiehy, ówczesnego wojewody witebskiego, a województwo podlaskie wyodrębniono terytorialnie z województwa trockiego.

Taką datę za początek województwa z "podlaskim" w nazwie, przyjmują władze samorządowe regionu. Od 2003 roku świętują kolejne rocznice, przygotowując się do jubileuszu 500-lecia województwa podlaskiego.

Prof. Adam Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku powiedział, że pierwszy wojewoda Iwan Sapieha został mianowany wojewodą podlaskim i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wyjaśnił jednak, że de facto nie objął jednak urzędu, bo zmarł. Dopiero drugi wojewoda, Janusz Kostewicz, był - zdaniem historyka - "wojewodą realnym, który zaczął urzędowanie".

Druga odsłonięta tablica upamiętnia ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Są tam nazwiska wszystkich osób, które zginęły. W uroczystości wzięła udział m.in. żona ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina.

Po odsłonięciu tablic odbyły się okolicznościowe uroczystości religijne, pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. Wśród zaproszonych gości byli m.in. prawosławny biskup siemiatycki, prawosławny ordynariusz polowy WP bp Jerzy, parlamentarzyści, wojewodowie i samorządowcy trzech sąsiednich województw (podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.