PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie i urzędnicy odtańczyli studniówkowego poloneza

  • PAP    22 stycznia 2015 - 19:08
Uczniowie i urzędnicy odtańczyli studniówkowego poloneza

Uczniowie i urzędnicy na VII "Studniówce Miejskiej" w Białymstoku/fot. bialystok.pl

Tradycyjnego poloneza odtańczyło w czwartek ok. czterdziestu par w ramach VII "Studniówki Miejskiej" w Białymstoku. Korowód poprowadził prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i Barbara Woronowicz, tegoroczna maturzystka z XI Liceum Ogólnokształcącego.
Poloneza odtańczono tuż po miejskim hejnale na Rynku Kościuszki. W tanecznym korowodzie wzięli udział maturzyści z większości białostockich szkół średnich. Razem z nimi tańczyli też przedstawiciele kuratorium oświaty i departamentu edukacji Urzędu Miejskiego.

Truskolaski mówił, że stało się już tradycją w mieście, iż na sto dni przed maturą tańczy się poloneza, który ma przynieść maturzystom szczęście na egzaminach. Jak zaznaczył matura to najważniejszy egzamin w życiu, ale być może także i najtrudniejszy, bo - dodał - jest "przepustką w dalsze życie". Prezydent życzył maturzystom "połamania piór".

Tradycją białostockiej studniówki jest to, że odbywa się w konwencji i tradycji szlacheckiej. Zapowiadają ją maturzyści przebrani w stroje z epoki i wcieleni w postaci fundatora Białegostoku hetmana Jana Klemensa Branickiego i jego żonę Izabelę, z Poniatowskich, Branicką. Co roku niektórzy tancerze także przebierają się w historyczne stroje, szlacheckie kontusze i suknie szlacheckie, czy futrzane czapki z piórkami.

W rolę Izabeli wcieliła się Barbara Woronowicz. Jak powiedziała PAP, możliwość poprowadzenia poloneza było dla niej ogromnym wyróżnieniem. Miała ogromną tremę przed tańczeniem z panem prezydentem. Ale - jak dodała - wszystko się udało, a prezydent jest doświadczonym tancerzem.

Truskolaski w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że choć tańczy poloneza co roku, to jednak przed każdym występem musi powtórzyć kroki. Dodał, że w czwartek pogoda była dla nich "łaskawa". "W poprzednich latach bywał mróz, bywały roztopy, tańczyliśmy w każdych warunkach" - przypomniał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.