PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie mieli problem z powrotem do kraju z powodu upadku biura turystycznego

  • PAP    20 maja 2013 - 20:15

Grupa około 50 polskich uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu, z powodu upadłości biura turystycznego miała problemy z wylotem do Stanów Zjednoczonych. Pomoc zaoferowały władze samorządowe i MAC.
Wielki Światowy Finał Odysei Umysłu, zwany też mistrzostwami świata, odbędzie się w dniach 22-26 maja na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing w Stanach Zjednoczonych.

Jak poinformował Wojciech Radziwiłowicz z Fundacji Odyssey of the Mind Polska, zakwalifikowało się 16 drużyn uczniowskich z całej Polski. Siedem z nich miało problem z wylotem do Stanów, gdyż wykupiło bilety na samolot za pośrednictwem biura turystycznego Viki Travel z Kwidzynia. W niedzielę dotarła do nich wiadomość od właścicielki, że biuro ogłasza upadłość i nie zrealizuje zobowiązań związanych z wylotem uczniów do Stanów Zjednoczonych.

Agnieszka Miklaszewicz z Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego powiedziała, że zarejestrowana w Gdańsku firma Viki Travel ma status agenta turystycznego.

"To biuro turystyczne tylko z nazwy. Nie jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Nie ma w związku z tym zabezpieczenia finansowego ze strony marszałka województwa. Mamy tu przypadek jawnego oszustwa, którego ofiarą padły niestety dzieci. Poszkodowani mogą dochodzić swoich roszczeń wyłącznie na drodze powództwa sądowego. W tej sytuacji powinni także powiadomić prokuraturę" - powiedziała Miklaszewicz.

"Sprawy przybierają dobry obrót" - powiedział Radziwiłowicz. Poinformował, że dwóm drużynom w sfinansowaniu biletów pomógł prezydent Gdyni, jednej drużynie - prezydent Gdańska, jednej - prezydent Wrocławia, a jednej - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Według niego, trwają rozmowy dotyczące sfinansowania biletów dla kolejnych dwóch drużyn - z Chorzowa i Czarnkowa koło Torunia.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży (Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych). Ma inspirować rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów i uczyć pracy w zespole.

W Polsce program Odyseja Umysłu prowadzony jest od ponad 20 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie kilkanaście tysięcy polskich Odyseuszy.

W roku szkolnym 2012-2013 w Odysei Umysłu brało udział 2590 młodych Polaków skupionych w 388 drużynach z 222 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.