PARTNER PORTALU
 • BGK

Uczniowie nie czują się w szkole szczęśliwi

 • PAP/Metro    6 grudnia 2013 - 07:42
Uczniowie nie czują się w szkole szczęśliwi

Odtrąbiliśmy sukces polskich uczniów w nauce, ale z badania PISA wynika też, że co trzeci 15-latek nie czuje się w szkole szczęśliwy.
Od kilku dni cieszymy się, że nasi gimnazjaliści w Międzynarodowej Ocenie Umiejętności Uczniów (PISA) są na 1. miejscu w UE z matematyki oraz z czytania i interpretacji i zajmują 3. lokatę w naukach przyrodniczych - zwraca uwagę "Metro".

Czytaj też:  Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji?

Ale w tym entuzjazmie pominięto informację, że 15-latkowie wypełniali też specjalne kwestionariusze nt. ich emocji i szkolnej atmosfery - zauważa "Metro", dodając: może dlatego, że w tych kategoriach zajmujemy dół stawki!

Jak się okazuje, 67 proc. polskich uczniów przyznało, że czuje się w szkole szczęśliwym, przy czym we wszystkich badanych państwach i regionach jest 80 proc. takich uczniów. W efekcie zajęliśmy dopiero 58. miejsce na 64.

Do tego ponad 10 proc. więcej uczniów niż w 2003 r. uważa, że szkoła to strata czasu; wzrasta też przekonanie, że nie przygotuje ona do dorosłego życia, wyboru dalszej zawodowej drogi i do dorosłości. Spada też poczucie przynależności uczniów, bycia na swoim miejscu w szkole - wymienia gazeta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • dumne oczko, 2013-12-09 16:51:21

  do Ireneusz - nie ma takiej opcji, aby uczeń wszystko wyniósł ze szkoły. Niestety, jak chce mieć wyniki musi sam duzo pracować, nikt na siłę niczego nie nauczy. Uczeń musi chcieć! Najłatwiej zwalić swoje niepowodzenia wychowawcze na szkołę. Dobre sobie.
 • Ireneusz, 2013-12-09 14:05:54

  Rodzice nie pomagają??To oddajcie nam część waszej pensji skoro sami nie potraficie zająć się właściwą edukacją naszych dzieci w szkole!!!!!Rodzice będą wówczas uczyli zamiast iść do pracy.To będzie najwłaściwsze rozwiązanie!!!!
 • Jubilat, 2013-12-07 00:14:59

  No tak...Nic dodać,nic ująć!