PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczniowie z Przemyśla walczą o nagrodę

  • PAP    31 marca 2011 - 11:55
Uczniowie z Przemyśla walczą o nagrodę

11 grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Przemyślu rywalizuje dziś o złotą, srebrną i brązową Maskę – nagrody w konkursowych prezentacjach teatralnych.
Młodzież zaprezentuje – inspirowane twórczością Aleksandra Fredry – 15-minutowe scenki. Będzie to m.in. kobieca niezależność na podstawie „Ślubów panieńskich”, budowanie muru z „Zemsty”, przysłowia bez końca na podstawie „Pana Jowialskiego”.

Interpretacja dzieł Fredry jest dowolna. Młodzież może przenieść nas we współczesny świat, zamiast listów napisać np. sms-y. W tym konkursie młodzież ma się wykazać wyobraźnią, pomysłem.

Uczestnicy walczą o złotą, srebrną i brązową Maskę. Ponadto zdobywca pierwszego miejsca wystąpi w czerwcu na corocznej imprezie Święto Zamku, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Od Kazimierza Wielkiego po Fredrę”.

Wówczas także zaprezentowane zostaną „Śluby panieńskie” z udziałem przemyskiej młodzieży. Prezentacje scenek fredrowskich odbywają się w ramach projektu „Fredro po przemysku”, zgłoszonego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek do konkursu „Dom z Wyższą Kulturą”.

Projekt ten zajął trzecie miejsce i zdobył 15 tys. zł nagrody. Konkurs organizowany przez Alior Bank i „Newsweeka” jest ogólnopolską akcją, skierowaną do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących społeczność lokalną.

W ramach projektu odbędzie się jeszcze m.in. spektakl uliczny w wykonaniu aktorów Teatru „Fredreum”, maraton w czytaniu fragmentów dzieł przez znane osobistości miasta oraz wystawienie sztuki „Śluby Panieńskie”, w której zagrają mieszkańcy Przemyśla.

Spektakl zostanie pokazany na scenie plenerowej Zamku Kazimierzowskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.