PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraina coraz bliższa Lubelszczyźnie

  • KB    19 kwietnia 2010 - 09:04
Ukraina coraz bliższa Lubelszczyźnie

Lublinianie, którzy uczestniczyli w VIII Międzynarodowych Targach Biznesu Turystycznego w Odessie zapowiadają rozwój współpracy między miastami.
Wiele spotkań, które - jak zapewniają samorządowcy - już w najbliższych miesiącach zaowocują rozwojem współpracy w różnych dziedzinach, odbyli przedstawiciele regionu lubelskiego w partnerskim regionie odeskim.

Wyjazd na targi odbył się w piątą rocznicę podpisania umowy o współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej pomiędzy regionem lubelskim i odeskim. Członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski rozmawiał z nowo powołanym gubernatorem obwodu odeskiego Serhijem Matwijczukiem o aktywizacji współpracy gospodarczej poprzez misje i imprezy gospodarcze. Jedną z takich inicjatyw będzie zaplanowane na 17-18 maja tego roku w Lublinie Forum Polska-Ukraina, na które zostali zaproszeni przedstawiciele biznesu i instytucji również z obwodu odeskiego.

Kolejne spotkanie - z Wiesławem Mazurem, konsulem generalnym RP w Odessie - poświęcone było włączeniu się Lubelszczyzny do obchodów Dni Polskich, organizowanych 13-15 maja w obwodzie odeskim. Promocja kultury i języka polskiego spotyka się w Odessie z bardzo dobrym przyjęciem - co roku kilka nowych szkół otwiera klasy z nauką języka polskiego, nasz język można studiować też na uniwersytecie odeskim.

W niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym i inwestycyjnym regionie odeskim dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki urzędu wojewódzkiego w Lublinie Piotr Franaszek rozmawiał o marketingu terytorialnym obu regionów oraz najnowszych trendach promocji w kraju i zagranicą. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch nawiązał kontakt z przedstawicielami stowarzyszenia malarzy odeskich, z którymi omówił wymianę plenerów i wystaw na najbliższe sezony.

Podczas wizyty rozmawiano również o możliwościach nawiązania relacji handlowych lubelskich przedsiębiorców z wiodącymi ukraińskimi zakładami produkcji win i koniaków, w tym słynną winnicą Szabo oraz posiadającym 150-letnią tradycję winiarską instytutem sadowniczym Tairowa.

W ramach Targów Biznesu Turystycznego odbywały się międzynarodowe wystawy „Boat-Expo Odessa", „Diving-Expo Odessa", „Hotel 2010" oraz „Tourmarket 2010". W trzydniowych targach wzięło udział ponad 100 wystawców z Ukrainy, ale także z Polski, Turcji i Czech. Swoje oferty prezentowały m.in. biura podróży, uzdrowiska, kompanie turystyki morskiej, właściciele statków, przewoźnicy autokarowi, sieci hotelowe. Polskę reprezentowały regiony lubelski, podlaski, łódzki i podkarpacki.

Organizatorem stoiska lubelskiego był Departament Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego we współpracy z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną. Większość gości, którzy odwiedzili stoisko, postrzega Lubelszczyznę jako region tranzytowy. Stąd najczęściej pytali o hotele i inne miejsca noclegowe, w których mogliby zatrzymać się w dalszych podróżach na zachód Polski i Europy. Nie brakowało też zapytań, szczególnie ze strony przedstawicieli firm turystycznych, o możliwości współpracy z lubelskimi biurami w celu organizacji imprez wycieczkowych na Lubelszczyźnie.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.