PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulicami Warszawy przejdą manifestacje

  • PAP    16 lipca 2010 - 20:00

Mieszkańcy Warszawy mogą w sobotę spodziewać się utrudnień w ruchu. Ulicami stolicy mają przejść cztery manifestacje - zmienią się więc trasy niektórych tramwajów a autobusy i samochody kierowane będą na objazdy.




Największą z manifestacji będzie EuroPride, która ma rozpocząć się o godz. 12 i potrwać do godz. 18. Jej uczestnicy i 15 ruchomych platform wyruszą ok. godz. 13 z placu Bankowego. Przejdą ul. Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, al. Szucha do pl. Unii Lubelskiej i dalej ul. Marszałkowską do Placu Konstytucji.

Organizatorzy szacują, że w paradzie weźmie udział 15 tys. osób - taka liczba podana została we wniosku o rejestrację zgromadzenia publicznego.

Trzy kontrdemonstracje m.in. narodowców i anarchistów, organizują osoby prywatne. W pierwszej z nich pod nazwą "Marsz Grunwaldzki" ma wziąć udział ok. 300 osób. Wyruszy ona o godz. 10.30 z Placu na Rozdrożu w kierunku przeciwnym do parady. Przejdzie Al. Ujazdowskim i Nowym Światem a później trasą równoległą do trasy EuroPride - przez Krakowskie Przedmieście do pl. Piłsudskiego.

Taką samą trasą jak parada przejdzie z kolei Ruch Suwerenności Narodu Polskiego. Ta manifestacja ma rozpocząć się o godz. 13 i zakończyć się o 21. Uczestniczyć w niej ma kilkadziesiąt osób.

Czwarty marsz przejdzie z pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Marszałkowską na Pl. Bankowy. Ta manifestacja ma potrwać od godz. 12 do 13.30.

Na trasie EuroPride zorganizowane zostaną też dwie pikiety - jedna na Pl. Trzech Krzyży druga na Pl. Konstytucji. Czas obu przewidziany jest na godz. 11-18.

- Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wszystkich tych manifestacji i reagować na każde rażące naruszenia prawa - powiedział rzecznik KSP Maciej Karczyński.

Jak dodał, w zabezpieczeniu wezmą udział nie tylko policjanci KSP, ale także funkcjonariusze z Katowic, Lublina, Kielc, Łodzi oraz Białegostoku.

Policjanci będą czasowo wyłączać z ruchu ulice, którymi przechodzić będą uczestnicy manifestacji. Samochody i autobusy skierują na objazdy.

Jak poinformował w piątek Zarząd Transportu Miejskiego okresowo zmienią się też trasy przejazdu linii tramwajowych - nr. 4, 18, 35, 9, 7, 22, 24, 25, 78 i T. Na czas wyłączenia ruchu na poszczególnych ulicach tramwaje będą zawracane na wcześniejszych pętlach lub kierowane na objazd.

Sobotnią paradę EuroPride organizuje Fundacja Równości. Jak czytamy na jej stronie internetowej, EuroPride to "kilkunastodniowy festiwal łączący w sobie wydarzenia ze świata filmu, teatru, nauki, sportu, sztuki". Festiwal rozpoczął się w piątek i potrwa do niedzieli. Hasłem imprezy jest motto: "Wolność, Równość, Tolerancja" EuroPride odbywa się po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Europie Wschodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.