PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulice, stadiony i medale w hołdzie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    15 kwietnia 2010 - 06:47
Ulice, stadiony i medale w hołdzie

Most w Bydgoszczy powstanie dopiero za trzy lata, ale ma już patrona – prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Lublinie prezydent z małżonką zasiądzie na ławeczce.
Jak podaje „Gazeta Wyborcza” pomysł nazwania nieistniejącego jeszcze mostu imieniem Lecha Kaczyńskiego zgłosił wczoraj prezydent miasta Konstanty Dombrowicz. Radni jednogłośnie go poparli, choć niektórzy z oporami.

W lubelskim w zabytkowym pałacu Czartoryskich, nieopodal głównego placu miasta, mieści się Lubelskie Towarzystwo Naukowe. Przewodniczący rady miasta Piotr Kowalczyk proponuje, by skwer przed budynkiem nazwać placem Prezydenckim. Na nim miałaby stanąć ławeczka z siedzącymi postaciami Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydentowa trzymałaby głowę na ramieniu prezydenta, tak jak na jednej ze znanych fotografii.

Na najbliższej sesji radni z Kielc zamierzają nazwać nową ulicę w centrum miasta imieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ul. Prezydenta Kaczyńskiego ma być także w Lublinie. W Olsztynie budowana ulica będzie nosiła imię prezydenckiej pary. Wiceprezydent miasta Jerzy Szmit nie wyklucza, że w okolicach wiaduktów nad Łyną staną okolicznościowe tabliczki upamiętniające każdą z ofiar albo symboliczne kamienie.

Ulicy doczeka się też honorowy obywatel Lublina Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie. Jest honorowym obywatelem kilkunastu miast, m.in. Opola i Zielonej Góry. Uczcić jego pamięć chcą mieszkańcy jego rodzinnego Białegostoku. W zeszłym roku obchodził tu 90. urodziny. Mieszkańcy proponują postawienie pomnika w okolicach, gdzie mieszkał w młodości, oraz ustanowienie go patronem Uniwersytetu w Białymstoku.

Sejmik we Wrocławiu nadał tytuły Honorowego Obywatela Dolnego Śląska prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu, posłom Aleksandrze Natalli-Świat i Jerzemu Szmajdzińskiemu, szefowi prezydenckiej kancelarii Władysławowi Stasiakowi (pochodzi z Wrocławia), urodzonemu w Legnicy wiceministrowi kultury Tomaszowi Mercie i Robertowi Grzywnie, pilotowi Tu-154 pochodzącemu z Chocianowa.

Wrocław także chce przyznać honorowe obywatelstwo urodzonym w tym mieście politykom: Aleksandrze Natalli-Świat, Jerzemu Szmajdzińskiemu i Władysławowi Stasiakowi. Honorowymi obywatelami będą najprawdopodobniej także prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski.

Radni Ostrowca Świętokrzyskiego nadadzą tytuł Przemysławowi Gosiewskiemu. Warszawscy radni 15 kwietnia będą głosować nad uchwałą o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego chcą uhonorować mieszkańcy i kibice ze Zgorzelca na granicy z Niemcami. Jego imię ma nosić puchar koszykarskich mistrzostw Polski Klubów Kibica. Szmajdziński był posłem z tego terenu i zapalonym kibicem klubu ze Zgorzelca. Pod halą sportową od kilku dni stoi zdjęcie wicemarszałka, wokół płonie mnóstwo zniczy.

Kibice z Kołobrzegu chcą, by budowany stadion nosił imię Sebastiana Karpiniuka, 38-letniego posła PO i szefa zachodniopomorskiej Platformy. Poseł grał w piłkę amatorsko i był honorowym członkiem stowarzyszenia Nasza Kotwica.

Dziś prezydent Płocka i radni nadadzą pośmiertnie medale „Laude Probus” poległym parlamentarzystkom: posłance Jolancie Szymanek-Deresz i senator Janinie Fetlińskiej. „Laude Probus” to typowo płockie odznaczenie, wybito tylko 400 krążków – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.