PARTNER PORTALU
  • BGK

Uliczna galeria w Kaliszu

  • PAP    3 października 2012 - 09:52
Uliczna galeria w Kaliszu

„Duża Sue” reprodukcja dzieła Luciana Freuda na ścianie jednej z kamienic w centrum starej części Kalisza przyciąga uwagę mieszkańców i turystów zwiedzających miasto.
Prezentacja obrazu odbywa się w ramach „Ulicznej Galerii Światowego Malarstwa”. Wcześniej prezentowane były w tym samym miejscu „Wenus” Sandra Botticelliego, „Konstytucja 3 Maja” Jana Matejki, „Zdjęcie z krzyża” Rogiera van der Weydena i „Człowiek witruwiański” Leonarda da Vinci. Galerię przygotowuje miejscowy fotografik Mariusz Hertmann.

Dzieło Freuda ma wymiary 1,6 x 2,5 metra. Autorem obrazu jest zmarły w 2011 r. Lucian Freud, wnuk psychoanalityka Zygmunta Freuda. Obraz „Duża Sue”, na którym Freud uwiecznił w 1995 r. urzędniczkę Sue Tilly, został sprzedany w 2008 r. za 33,6 mln dolarów.

Hertmann zapowiada, że w przyszłości zorganizuje dużą wystawę wszystkich obrazów, które do tego czasu wystawi pojedynczo. „To niekoniecznie będzie na ulicy, bo zgłosiło się do mnie już jedno z muzeów, które chętnie zorganizowałoby u siebie taką ekspozycję” – mówi fotografik.

W swojej galerii pokazuje on obrazy istniejące wirtualnie, powszechnie dostępne, ale „najchętniej oglądane jednak na ścianie”. Obok obrazu znajduje się zawsze krótka informacja o dziele i jego twórcy.

Fotografik zmienia swoją ekspozycję zwykle co miesiąc. Jak poinformował, za około dwa tygodnie planuje pokazanie dzieła jednego z twórców współczesnych. Nie chciał jednak zdradzić, kto to będzie. „To ma być kolejna niespodzianka” – zapowiedział.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.