PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulicznicy w Gliwicach

  • EMM    30 czerwca 2010 - 10:08

2 lipca startuje w Gliwicach IV Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY.
W każdy czwartek lipca i sierpnia będą organizowane projekcje filmowe na gliwickim Rynku. Soboty i niedziele to czas na występy żonglerów i bębniarzy, widowiska teatralne, koncerty oraz inne atrakcje. Organizatorem wakacyjnej imprezy jest gliwicki samorząd. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.ulicznicy.pl.

Najbliższy weekend będzie przebiegać pod hasłem Juggling Days. Od 2 do 4 lipca dniom z żonglerką będą towarzyszyć Warsztaty Fotografii Kreatywnej – trzy doby z kuglarzami, gwiazdami akrobatyki, monocyklistami, specjalistami yoyo, poweriser, slackline.

Będzie to czas kreatywnego tworzenia obrazów w postindustrialnej przestrzeni Starej Fabryki Drutu i Parku Chopina, a zarazem unikalna szansa na reportaż „od kuchni” z jednej z najbardziej barwnych imprez tegorocznego festiwalu.

– Będziemy pracować w kilkuosobowych grupach nad konkretnymi obrazami – wspólnie szukając, jak zestawić wybrane elementy w malowniczą opowieść, jak w sposób naturalny stworzyć zupełnie bajkowe, czasem surrealistyczne, malowicze fotografie, pracując z niezwykłymi modelami w niezwykłej przestrzeni. Będzie miejsce na fotografię uliczną i reportażową, na portret, pracę ze sprzętem studyjnym, przenośnym światłem błyskowym i w świetle starych szyb Fabryki Drutu – zachęcają organizatorzy.

W sobotę, 3 lipca, odbędą się popisy kuglarzy w Parku Chopina. Dla zaawansowanych przewidziano gry żonglerskie (club combat, endurance na 5 piłek, konkurs balansu, najdłuższe podanie do kaskady nogą, rzut diabolo do celu, joggling, endurance na 3 monety, jolleystick), a dla mniej zaprawionych – m.in. warsztaty z jojo i sprawdzenie swoich sił na różnorodnym sprzęcie żonglerskim, w tym na poweriser.

Będą też warsztaty, które poprowadzi Florent Lestage. Kanadyjczyk sztukami cyrkowymi zajmuje się od dziecka. Przez lata rozwijał swoje talenty w renomowanych szkołach cyrkowych (w kanadyjskim Montrealu, francuskich Cuers, Lommes, Montpellier).

Występował festiwalach żonglerskich i cyrkowych m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Hiszpanii, Belgii, Grecji i Szwajcarii. Jego pokazy łączą w sobie oryginalną żonglerkę, elementy baletu i akrobatyki. Popisy mistrza obejrzymy wieczorem na Rynku.

– W tym roku urozmaicamy Juggling Days o… Jumpin’ Day. Warsztaty i gry żonglerskie wzbogacamy o konkursy skakania na czym popadnie – od skakanek, przez trójskok i ewolucje na poweriser, minitrial dla monocyklistów, aż po slack-line i trampolinę – zapowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Miłośników walki z grawitacją będzie można spotkać 4 lipca w Parku Chopina. Tradycyjnie już dni żonglerki zwieńczy Freestyle Juggling – wspólny pokaz wszystkich uczestników na płycie gliwickiego Rynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.