PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da pieniądze na ochronę województwa opolskiego przed powodzią

  • PAP/MIW    3 marca 2016 - 19:41
Unia da pieniądze na ochronę województwa opolskiego przed powodzią
Wylewająca Odra już nieraz zagroziła bezpieczeństwu mieszkańców województwa opolskiego i dolnośląskiego. (Fot. : www.finanse.mf.gov.pl).

• Przedwojenny polder Żelazna ma zostać przebudowany. Pojawią się też nowe obiekty. 
• Jednym z nich ma być zbiornik Racławice Śląskie na Osobłodze blisko granicy z Czechami.
• Wrocławski RZGW chce poprawy ochrony przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej.
Poldery Żelazna i Kąty Opolskie-Chorula oraz zbiornik Racławice Śląskie – to inwestycje przeciwpowodziowe, które mają być zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego. Dwie inne duże inwestycje z dofinansowaniem unijnym w woj. opolskim planuje też RZGW Wrocław.

Na przebudowę polderu Żelazna w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. opolskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 10,3 mln euro. Ma on dać ochronę blisko 890 mieszkańcom okolicznych miejscowości i ich majątku.

Kwota zapisana w RPO na zbiornik Racławice Śląskie to 8,2 mln euro. Ma on zabezpieczyć 500 osób. Z kolei na polder Kąty Opolskie – Chorula zarezerwowano 2,5 mln euro. W tym przypadku ochrona ma dotyczyć 190 osób i ich majątku.

Wiesław Kryniewski, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że istniejący polder Żelazna to obiekt jeszcze przedwojenny i niesterowalny. Czasowo można w nim zgromadzić ok. 1,7 metrów sześc. wody.

- Naszym celem jest spowodować, by po przebudowie był on sterowalny i zwiększyć jego pojemność do ok. 10 mln metrów sześc. wody – mówił. Zaznaczył, że dzięki temu pośrednio - poprzez sterowalność polderu – będzie można zwiększyć m.in. bezpieczeństwo mieszkańców Brzegu (Opolskie).

Zbiornik Racławice Śląskie na Osobłodze, rzece o górskim charakterze, ma się znajdować niedaleko granicy z Czechami. Miejscowości położone wzdłuż tej rzeki, aż do ujścia Odry, przy powodziach ostatnich lat – np. z roku 1997 - były narażone na podtopienia i zalania. Według założeń zbiornik ma być sterowalny i pozwolić na gromadzenie szacunkowo 5-10 mln metrów sześc. wody.

- To pozwoliłoby przez 2-3 dni zatrzymać w nim wodę i ulżyć Odrze, gdyby przemieszczała się nią fala powodziowa – wyjaśniał Kryniewski.

Polder w Kątach Opolskich ma być mniejszy i mieścić na ok. 4 mln metrów sześc. wody. Ale - jak mówił Kryniewski - może on mieć znaczenie w ciągu wszystkich urządzeń przeciwpowodziowych, które docelowo mają się znaleźć wzdłuż Odry.

Dwa duże przedsięwzięcia przeciwpowodziowe z przewidywaną dotacją UE ma w opolskim także Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu.

Pierwszym z planowanych zadań jest projekt poprawy ochrony przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej i na jej odcinku ujściowym. Warta ok. 120 mln zł. inwestycja ma być realizowana w rejonie Skorogoszczy i Wronowa (Opolskie) i jest kolejnym etapem prac - po pracach zakończonych w 2014 r. w Lewinie Brzeskim.

Piotr Stachura, rzecznik prasowy wrocławskiego RZGW, wyjaśnił, że celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców terenów przyległych do koryta Nysy Kłodzkiej.

– Zadanie polegać będzie na rozbudowie tamtejszego węzła wodnego – tłumaczył Stachura.

- W planach jest też przebudowa koryta rzecznego na odcinku o długości 6,8 km; przygotowanie trasy ulgi powodziowej w Skorogoszczy o długości 800 metrów oraz modernizacja i rozbudowa wałów od nasypu kolejowego do obwałowania Odry - dodał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.