Unia nakazuje: duże miasta muszą mieć spalarnie śmieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-01-2010
  • drukuj
W kilkunastu polskich miastach trwają prace nad projektami budowy spalarni. Wykorzysta się w nich odpady, których nie da się inaczej przetworzyć.
Unia nakazuje: duże miasta muszą mieć spalarnie śmieci

Spalarnie budzą wiele kontrowersji. Pojawiają się głosy, że szkodzą środowisku. Tymczasem ich powstanie wymusza Unia Europejska.

Unia nakazuje w tym roku ograniczyć ilość odpadów ulegających biodegradacji i kierowanych na składowiska do 75 proc., do 50 proc. w 2013 r. i do 35 proc. w 2020 r. Pomóc w tym mają spalarnie. Szczególnie w dużych miastach, gdzie odpadów jest najwięcej.

Aby spalarnie miały sens ekologiczny, trzeba najpierw wydzielić odpady do powtórnego przetworzenia. Nie miałoby sensu spalanie np. opakowań, które można jeszcze wykorzystać.

W Polsce działa już jedna spalarnia – Warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, który wkrótce zostanie zmodernizowany.

Na liście projektów indywidualnych programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” jest 12 projektów budowy spalarni. Najbardziej zaawansowany i najbliższy zaakceptowania przez Komisję Europejską jest wspólny projekt Bydgoszczy i Torunia. Blisko akceptacji są projekty Szczecina, Poznania, Krakowa, Białegostoku oraz Olsztyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Unia wściska nam stare technologie utylizacji odpadów

sasza, 2010-06-11 02:25:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE