PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia nakazuje: duże miasta muszą mieć spalarnie śmieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 stycznia 2010 - 08:14
Unia nakazuje: duże miasta muszą mieć spalarnie śmieci

W kilkunastu polskich miastach trwają prace nad projektami budowy spalarni. Wykorzysta się w nich odpady, których nie da się inaczej przetworzyć.
Spalarnie budzą wiele kontrowersji. Pojawiają się głosy, że szkodzą środowisku. Tymczasem ich powstanie wymusza Unia Europejska.

Unia nakazuje w tym roku ograniczyć ilość odpadów ulegających biodegradacji i kierowanych na składowiska do 75 proc., do 50 proc. w 2013 r. i do 35 proc. w 2020 r. Pomóc w tym mają spalarnie. Szczególnie w dużych miastach, gdzie odpadów jest najwięcej.

Aby spalarnie miały sens ekologiczny, trzeba najpierw wydzielić odpady do powtórnego przetworzenia. Nie miałoby sensu spalanie np. opakowań, które można jeszcze wykorzystać.

W Polsce działa już jedna spalarnia – Warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, który wkrótce zostanie zmodernizowany.

Na liście projektów indywidualnych programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” jest 12 projektów budowy spalarni. Najbardziej zaawansowany i najbliższy zaakceptowania przez Komisję Europejską jest wspólny projekt Bydgoszczy i Torunia. Blisko akceptacji są projekty Szczecina, Poznania, Krakowa, Białegostoku oraz Olsztyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 02:25:09

    Unia wściska nam stare technologie utylizacji odpadów